آموزش بورس

چگونه عرضه اولیه را در روزهای بعد بخریم؟

وقتی شرکتی برای اولین بار وارد بورس می شود و سهام خود را برای فروش وارد بورس یا فرابورس می کند به اصطلاح گفته می شود سهام آن شرکت عرضه اولیه شده است. به تازه واردان بورس توصیه می شود که عرضه اولیه بخرند. عرضه های اولیه در روز و ساعت مشخصی ارائه می شوند که باید در آن زمان اقدام به خرید عرضه اولیه کنید اگر به هر دلیلی از خرید عرضه اولیه در روز اول عرضه جا بمانید شانس شما برای خرید عرضه اولیه در روزهای بعد بسیار کم است.

سوالی که برای خیلی ها پیش می آید نحوه خرید عرضه اولیه در روز دوم و به طور کلی روزهای بعد از عرضه است. در این نوشته خواهیم گفت چگونه عرضه اولیه را در روزهای بعد بخریم. با بورس فردا همراه باشید.

امکان خرید عرضه اولیه در روز دوم و روزهای بعد

عرضه های اولیه سهام جذابی برای خریداران هستند دلیل این امر این است که با قیمتی پایین تر از ارزش ذاتی خود عرضه می شوند و در روز عرضه تعداد مشخصی معمولا بلافاصله در روزهای بعد با افزایش قیمت مواجه می شوند به همین دلیل بلافاصله بعد از عرضه با صف خرید مواجه می شوند. اما اگر در روز عرضه اولیه نتوانیم سهام مورد نظر را بخریم آیا امکان خرید عرضه اولیه در روزهای بعد وجود دارد؟

امکان خرید عرضه اولیه در روز دوم و روزهای بعد وجود دارد اما برای خرید عرضه اولیه در روزهای بعد از عرضه نباید خیلی امیدوار باشید زیرا در روز تخصیص عرضه اولیه به دلیل حجم بالای تقاضا به هر شخص تعداد سهام مشخصی تعلق می گیرد و کلیه سهام شرکت در همان روز نخست به فروش می رسد بنابراین درروزهای بعد از عرضه اولیه سهامی برای عرضه وجود ندارد تا شما بتوانید آن را بخرید مگر در یک صورت و آن این است که شخصی که آن عرضه اولیه را خریداری کرده است قصد فروش آن را داشته باشد. چگونه در صف خرید اول باشیم تا شانس ما برای خرید عرضه اولیه در روز دوم بیشتر شود؟ در ادامه خواهیم گفت.

نحوه خرید عرضه اولیه در روزهای بعد

گرچه بعید به نظر می رسد اما غیر ممکن نیست برای خرید عرضه اولیه در روز دوم باید قبل از ساعت بازگشایی معاملات (9 صبح) و در زمان پیش گشایش بازار یعنی ساعت 8:30 دقیقه که زمان ثبت سفارشات می باشد سفارش خود را برای خرید عرضه اولیه مورد نظر در روز بعد از عرضه و یا روزهای بعد ثبت کنید. حتی ثانیه ها هم مهم است زیرا درخواست ها بر اساس زمان ثبت سفارش چیده می شود و به محض اینکه سهمی برای فروش در نظر گرفته شود به اولین فردی که سفارش خرید خود را ثبت کرده است تعلق می گیرد. به این معنی که اولویت خرید با شخصی است که زودتر سفارش خود را ارسال کند.

اما به طور کلی برای خرید سهام های پرطرفدار مانند عرضه اولیه ها صف های طولانی خرید تشکیل می شود و افراد بسیار زیادی خواهان خرید آن هستند بنابراین شانس شما برای خرید عرضه اولیه در روزهای بعد بسیار کم است البته تا زمانی که قیمت رشد نکرده است.

خوب است بدانید در یک صدم ثانیه هم هزاران سفارش خرید در سامانه معاملات بورس ثبت می شود بنابراین سرعت شما برای ثبت سفارش خرید عرضه اولیه در روز دوم و روزهای بعد در حتی در ثانیه ابتدایی مهم است.

این موضوع تنها برای عرضه های اولیه صادق نیست برای خرید هر سهمی که با صف خرید طولانی مواجه است و به عبارتی پرتقاضا است باید به همین شیوه عمل کنید و هیچ روش خاصی برای این کار وجود ندارد.

بنابراین اگز تازه وارد بورس شده اید در پاسخ به این سوال که آیا امکان خرید عرضه اولیه در روز دوم و روزهای بعد وچود دارد و چگونه عرضه اولیه را در روزهای بعد بخریم باید بگوییم بله ولی شانس شما بسیار کم است شما باید رأس ساعت 8 و نیم سفارش خرید خود را ثبت کنید و حتی چند ثانیه تأخیر هم می‌تواند جایگاه شما در صف خرید را به خطر بیاندازد.

شانس خرید عرضه اولیه در روز دوم بسیار کم و چیزی در حدود یک دهم درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا