آموزش بورس

ارزش سهام پالایشی یکم امروز شنبه 10 آبان 99

ارزش صندوق پالایشی یکم

بازار سهام در ابتدای هفته شروع خوبی را آغاز کرده است. چشم ‌انداز بازار سهام در هفته پیش‌ رو چیست؟ امیر علی امیر باقری، کارشناس بازار سرمایه گفته است: انتظار می‌ رود در هفته پیش رو تا حدودی نظم به بدنه بازار برگردد و دوباره شاهد بازگشت رونق نسبی در بازار سرمایه باشیم. اما با توجه به شرایط بازار بورس پالایشی یکم در چه وضعیتی می باشد؟ در ادامه مقاله برای اطلاع از ارزش سهام پالایشی یکم امروز شنبه 10 آبان 99 با ما همراه باشید.

امیر علی امیر باقی که با ایرنا گفتگو می‌کرد، ادامه داد: این رونق نسبی به معنای ایجاد روند های جدید در بازار برای بلند مدت و میان ‌مدت نیست بلکه بدین معناست که حجم معاملات برای مدت محدود افزایش پیدا می ‌کند و سهام دست به دست خواهند شد. بر اساس پیش‌ بینی اکثر کارشناسان، در کوتاه ‌مدت شاهد روند صعودی سنگین و قوی در بدنه بازار نخواهیم بود و هر روندی در نهایت با فشار عرضه در بازار مواجه می ‌شود.

او در رابطه با روند بازار در آینده گفت: احتمالا بعد از انتخابات فارغ از نتیجه انتخابات روند بازار سهام بهتر خواهد بود. در ادامه برای اطلاع از ارزش سهام صندوق پالایشی یکم امروز شنبه 10 آبان 99 و اطلاع از نکات مهم در خصوص شرکت پالایش یکم یا دارا دوم ( ای تی اف ETF دوم ) در بازار بورس با ما همراه باشید.

ارزش سهام پالایشی یکم امروز شنبه 10 آبان 99

نام شرکت بورسی ارزش هر سهم امروز 10 آبان میزان تغییرات نسبت به روز قبل قیمت تخفیفی هر سهم (ریال)
شبندر (شرکت پالایش نفت بندر عباس) 28,870 1.44% 27520
شبریز (پالایش نفت تبریز) 30,080 2.569% 30200
شپنا (پالایش نفت اصفهان) 14,450 2.26% 24430
شتران (پالایش نفت تهران) 12,090 2.2% 25130

صندوق پالایشی یکم

شاید برای بسیاری از شما عزیزان سوال باشد که صندوق پالایشی یکم چیست؟ صندوق پالایشی یکم در واقع دومین صندوق ETF ای تی اف دولتی است که شامل باقی مانده سهام دولت در ۴ پالایشگاه ایران است. این سهام توسط ای تی اف دوم با تخفیف 30 درصدی ارائه شده بود و مردم می توانستند بدون محدودیت سنی و با داشتن کد ملی آن را خریداری کنند. الته این موضوع مشمول افراد حقوقی و اتباع خارجی نمی شد. همانطور که گفته شد ای تی اف دوم باقی مانده سهام دولت در 4 شرکت پالایشی می باشد.

این شرکت ها عبارتند از:

  • شرکت پالایشی اصفهان
  • شرکت پالایشی تهران
  • شرکت پالایشی بندر عباس
  • شرکت پالایشی تبریز

همچنین قابل ذکر است که زمان پذیره نویس و سهام خرید این صندوق از تارخ 5 شهریور تا 19 شهریور اعلام شده بود. اما به دلیل بسته بودن نماد های پالایشی یکم ، این زمان تا 30 شهریور تمدید شد.

پیشنهاد می شود: معرفی کارگزاری جهان سهم

نماد های پالایشی یکم عبارتند از:

  • شبندر
  • شپنا
  • شتران
  • شبریز

صندوق سرمایه گذاری دارا دوم به این دلیل که متولی شرکت پالایش و پخش است به اسم پالایشی یکم با نماد پالایش نام گذاری شده است. اما قابل توجه عزیزانی که قبلا سهام دارا دوم را خریداری کرده اند باید عرض کنیم که منظور از نماد پالایشی یکم همان صندوق دولتی دارا دوم می باشد.

تاثیر شاخص منفی بورس بر پالایشی یکم

در روز های اخیر با افت و سقوط بازار بورس رو به رو بودیم. این موضوع بسیاری از افراد و سرمایه گذاران بازار بورس را با نگرانی هایی همراه کرده است. سرمایه گذاران در خصوص سود دهی و یا عدم سود دهی صندوق ای تی اف دوم تردید هایی دارند. طبق آخرین اطلاعات، رقم پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم تا کنون از مرز ۳۵۰۰ میلیارد تومان گذشته است. البته مبلغ کل پذیره‌ نویسی پالایش یکم با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی، ۶۴ هزار و ۵۵۴ میلیارد تومان است. به عبارت دیگر می توان اذعان داشت که تا کنون حدود ۵ درصد از سهام دولتی پالایشگاه ‌ها در این پذیره نویسی به فروش رفته است. با توجه به موارد گفته شده سرمایه گذاران بورسی به سود آوری این صندوق خیلی خوش بین نیستند و این نکته مهمی است که متقاضیان باید به آن توجه داشته باشند.

ویژگی های صندوق پالایشی یکم

یکی از نکات قابل توجه در خصوص دارا دوم یا صندوق پالایشی یکم این است که تمامی افراد جامعه و آحاد مردم می توانند اقدام به پذیره نویسی در آن کنند. لازم به ذکر است که سقف سرمایه­ گذاری هر شخص حقیقی ایرانی در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، ۵۰ میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است. یعنی چنانچه فردی یک میلیون تومان واحد دارای کم را خریداری کرده باشد، در پذیره نویسی دارا دوم می توانست به میزان 4 میلیون تومان واحد پالایشی یکم را خریداری کند.

حداکثر تعداد واحد های سرمایه ‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی، پس از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه ‌گذاری می باشد. در عرضه اولیه دارا دوم یا پالایشی یکم پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی بدون هیچ محدودیت سنی امکان­ پذیر بوده است. از این که تا پایان مقاله ارزش سهام پالایشی یکم امروز شنبه 10 آبان 99 با ما همراه بودید از شما سپاس گزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا