آموزش بورس

ارزش سهام پالایشی یکم امروز 30 مهر 99

مقدمه

همانطور که می دانید اوایل ماه شهریور مراحل پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری ای تی اف تحت عنوان دارا دوم انجام شد. البته هم اکنون دارا دوم به نام پالایش یکم شناخته می شود. زیرا نماد پالایشی یکم چندی پیش در بازار بورس به ثبت رسیده و معاملات آن نیز به زودی آغاز خواهد شد. اما شاید برای بسیاری از سرمایه گذاران بازار بورس سوال باشد که ارزش سهام پالایشی یکم امروز 30 مهر 99 چقدر است؟ در ادامه این مقاله برای اطلاع از ارزش و قیمت سهام نماد پالایشی یکم روز چهارشنبه 30 مهر 99 با ما همراه باشید.

در خصوص ارزش سهام پالایشی یکم امروز 30 مهر 99 باید اشاره کنیم که نماد های پالایشی هم امروز به مانند کلیت بازار ابتدا با تقاضا مواجه شدند و همگی آن ها در محدوده های مثبت معامله می شدند اما به مرور عرضه در نماد های این گروه هم افزایش پیدا کرد و همه نماد های این گروه تا محدوده صف فروش عقب رفتند. در ادامه برای اطلاع از ارزش سهام پالایشی یکم امروز چهارشنبه 30 مهر 99 و اطلاع از نکات مهم در خصوص شرکت پالایش یکم یا دارا دوم ( ای تی اف ETF دوم ) در بازار بورس به جدول زیر توجه بفرمایید.

ارزش سهام پالایشی یکم امروز 30 مهر 99

نام شرکت بورسی

ارزش هر سهم امروز 30 مهر  میزان تغییرات نسبت به روز قبل قیمت تخفیفی هر سهم (ریال)

شبندر (شرکت پالایش نفت بندر عباس)

34,870 3.41%

27520

شبریز (پالایش نفت تبریز)

32,880 2.92%  30200
شپنا (پالایش نفت اصفهان) 17,330   2.04% 

24430

شتران (پالایش نفت تهران) 14,500 3.33% 

25130

همانطور که در جدول فوق مشاهده می کنید، ارزش و قیمت هر یکی از نماد های شرکت های موجود در نماد پالایشی یکم اعم از شپنا ، شبندر ، شبریز و شتران ارائه شده است. همچنین می توانید درصد تغییرات هر نماد نسبت به روز گذشته را نیز مشاهده کنید. اما شاید مایل باشید تا اطلاعاتی در خصوص نماد پالایشی یکم کسب کنید. در ادامه مقاله برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نماد پالایشی یکم با ما همراه باشید.

صندوق پالایشی یکم چیست؟

شاید برای بسیاری از شما عزیزان سوال باشد که صندوق پالایشی یکم چیست؟ صندوق پالایشی یکم در واقع دومین صندوق ETF ای تی اف دولتی است که شامل باقی مانده سهام دولت در ۴ پالایشگاه ایران است. این سهام توسط ای تی اف دوم با تخفیف 30 درصدی ارائه شده بود و مردم می توانستند بدون محدودیت سنی و با داشتن کد ملی آن را خریداری کنند. الته این موضوع مشمول افراد حقوقی و اتباع خارجی نمی شد. همانطور که گفته شد ای تی اف دوم باقی مانده سهام دولت در 4 شرکت پالایشی می باشد.

این شرکت ها عبارتند از:

  • شرکت پالایشی اصفهان
  • شرکت پالایشی تهران
  • شرکت پالایشی بندر عباس
  • شرکت پالایشی تبریز

همچنین قابل ذکر است که زمان پذیره نویسی و خرید سهام این صندوق از تارخ 5 شهریور تا 19 شهریور اعلام شده بود. اما به دلیل بسته بودن نماد های پالایشی یکم ، این زمان تا 30 شهریور تمدید شده بود. در این فرصت همه افراد می توانستند با داشتن کد ملی از طریق کارگزاری ها و بانک ها تا سقف 5 میلیون تومان خرید کنند.

پیشنهاد می شود: توصیه رهبر به سرمایه گذاری در بورس

نماد های پالایشی یکم

همانطور که گفته شد پالایشی یکم در واقع متشکل از چند شرکت پالایشی می باشد که دولت باقی مانده سهام خود در این شرکت ها را تحت عنوان دارا دوم عرضه کرده بود. نماد های پالایشی یکم یا در واقع شرکت های موجود در نماد پالایشی یکم عبارتند از:

  • شبندر
  • شپنا
  • شتران
  • شبریز

صندوق سرمایه گذاری دارا دوم به این دلیل که متولی شرکت پالایش و پخش است به اسم پالایشی یکم با نماد پالایش نام گذاری شده است. اما قابل توجه عزیزانی که قبلا سهام دارا دوم را خریداری کرده اند باید عرض کنیم که منظور از نماد پالایشی یکم همان صندوق دولتی دارا دوم می باشد. قابل ذکر است که پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم تا روز 30 شهریور ماه ادامه داشته است. دلیل تمدید پذیره نویسی پالایش یکم به دلیل بسته بودن نماد های شرکت های پالایشی نظیر شبندر، شپنا، شبریز و شتران بوده است.

اما هم اکنون به دلیل بازگشایی این نماد ها و مشخص شدن قیمت این نماد ها، تصمیم گیری در خصوص خرید یا عدم خرید سهام صندوق پالایش یکم امری ساده تر می باشد. اما همانطور که گفته شد صندوق پالایشی یکم یکی از پر چالش ترین صندوق های سرمایه گذاری در بازار بورس می باشد. بسیاری از سرمایه گذاران در خصوص خرید و یا عدم خرید سهام این صندوق ابهاماتی دارند.

زمان معامله سهام پالایشی یکم یا دارا دوم

پس از اتمام پذیره نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی توسط سازمان خصوصی سازی به صندوق واگذار خواهد شد. به عبارت دیگر مانند صندوق ای تی اف دارا یکم افراد می توانند سهام خود در پالایشی یکم یا دارا دوم را یک ماه پس از پایان مهلت پذیره نویسی در بازار بورس مورد معامله قرار دهند.

البته لازم به ذکر است که فردی که اقدام به خرید سه میلیون تومان از پالایشی یکم کند شامل تخفیف ۲۰ درصد خواهد شد. یعنی سه میلیون تومان پرداخت می کند و به میزان سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پالایشی یکم به قیمت پایانی روز گذشته سهام پالایشگاه های موجود در پالایشی یکم دریافت می کند. قابل ذکر است که نماد پالایشی یکم در روز های گذشته در بازار بورس به ثبت رسیده و خرید و فروش سهام این نماد نیز از هفته های آینده در بازار بورس امکان پذیر خواهد بود.

ویژگی های صندوق پالایشی یکم

یکی از نکات قابل توجه در خصوص دارا دوم یا صندوق پالایشی یکم این است که تمامی افراد جامعه و آحاد مردم می توانند اقدام به پذیره نویسی در آن کنند. لازم به ذکر است که سقف سرمایه­ گذاری هر شخص حقیقی ایرانی در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، ۵۰ میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است. یعنی چنانچه فردی یک میلیون تومان واحد دارای کم را خریداری کرده باشد، در پذیره نویسی دارا دوم می توانست به میزان 4 میلیون تومان واحد پالایشی یکم را خریداری کند.

حداکثر تعداد واحد های سرمایه ‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی، پس از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه ‌گذاری می باشد. در عرضه اولیه دارا دوم یا پالایشی یکم پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی بدون هیچ محدودیت سنی امکان­ پذیر بوده است. از این که تا پایان مقاله ارزش سهام پالایشی یکم امروز چهارشنبه 30 مهر 99 با ما همراه بودید از شما سپاس گزاریم.

پیشنهاد می شود: برای ورود به بورس از کجا شروع کنیم؟ آموزش قدم به قدم ورود به بازار بورس

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا