آموزش بورس

ارزش سهام پالایشی یکم امروز 3 آبان 99

مقدمه

همانطور که می دانید اوایل ماه شهریور مراحل پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری ای تی اف تحت عنوان دارا دوم انجام شد. البته هم اکنون دارا دوم به نام پالایش یکم شناخته می شود. زیرا نماد پالایشی یکم چندی پیش در بازار بورس به ثبت رسیده و معاملات آن نیز به زودی آغاز خواهد شد. اما شاید برای بسیاری از سرمایه گذاران بازار بورس سوال باشد که ارزش سهام پالایشی یکم امروز 3 آبان ۹۹ چقدر است؟ در ادامه این مقاله برای اطلاع از ارزش سهام پالایشی یکم امروز 3 آبان ۹۹ ( شنبه ) با ما همراه باشید.

در خصوص ارزش سهام پالایشی یکم امروز 3 آبان ۹۹ باید اشاره کنیم که عرضه در نماد های پالایشی یکم امروز هم افزایش پیدا کرد و همه نماد های این گروه تا محدوده صف فروش عقب رفتند. در ادامه برای اطلاع از ارزش سهام پالایشی یکم امروز شنبه 3 آبان ۹۹ و اطلاع از نکات مهم در خصوص شرکت پالایش یکم یا دارا دوم ( ای تی اف ETF دوم ) در بازار بورس به جدول زیر توجه بفرمایید.

ارزش سهام پالایشی یکم امروز شنبه 3 آبان 99

نام شرکت بورسی ارزش هر سهم امروز 3 آبان میزان تغییرات نسبت به روز قبل قیمت تخفیفی هر سهم (ریال)
شبندر (شرکت پالایش نفت بندر عباس) 33,130 5% 27520
شبریز (پالایش نفت تبریز) 32,560 0.97% 30200
شپنا (پالایش نفت اصفهان) 16,470 5% 24430
شتران (پالایش نفت تهران) 13,780 5% 25130

 

پیشنهاد می شود: معرفی کارگزاری حافظ

زمان معامله صندوق پالایشی یکم

مطابق مقررات، یک ماه بعد از پایان پذیره‌ نویسی امکان معامله برای صندوق ‌های ETF فراهم می ‌شود. البته مهلت پذیره نویسی دارا یکم اول خرداد ماه به پایان رسید و این صندوق در هشتم تیر ماه قابل معامله شد. بر این اساس و با توجه به اینکه پذیره‌ نویسی صندوق پالایشی یکم تا ۳۰ شهریور ماه ادامه داشت؛ بنابراین باید از اوایل آبان ماه امکان معامله برای این صندوق فراهم شود. بنابراین و طبق قانون، اوایل آبان ماه، نماد پالایشی یکم به پرتفوی خریداران این صندوق اضافه خواهد شد.

زمان پذیره نویسی دارا دوم (پالایشی یکم)

همانطور که گفته شد زمان پذیره نویسی و خرید واحد های ای تی اف دوم یا دارا دوم از 5 تا 19 شهریور 99 بوده است. البته این مدت تا 30 شهریور ماه تمدید شده بود. در این مدت زمان (5 تا 30 شهریور) افراد می توانستند با داشتن کد بورسی تا سقف  میلیون تومان سهام خرید کنند. البته در این مرحله یعنی پذیره نویسی پالایش یکم همه افراد بدون هیچ محدودیت سنی می توانستند با داشتن کد ملی نیز تا سقف 5 مییون تومان خرید کنند. البته لازم به ذکر است که برای معامله واحد های خریداری شده این صندوق در بازار بورس حتما می بایست کد بورسی داشته باشید.

بنا بر توضیحات ارائه شده در پاسخ به سوال پالایشی یکم چیست باید اشاره کنیم که صندوق پالایش یکم در واقع همان دارا دوم می باشد. صندوق پالایشی یکم قبلا به نام دارا دوم مشهور بوده است. این صندوق این روزها به یکی از پر چالش‌ترین پذیره ‌نارزشویسی‌ها در بازار سرمایه و بورس تبدیل شده است. قابل ذکر است که صندوق پالایشی یکم از 4 نماد پالایشی تشکیل شده است.

صندوق پالایشی یکم چیست؟

شاید برای بسیاری از شما عزیزان سوال باشد که صندوق پالایشی یکم چیست؟ صندوق پالایشی یکم در واقع دومین صندوق ETF ای تی اف دولتی است که شامل باقی مانده سهام دولت در ۴ پالایشگاه ایران است. این سهام توسط ای تی اف دوم با تخفیف 30 درصدی ارائه شده بود و مردم می توانستند بدون محدودیت سنی و با داشتن کد ملی آن را خریداری کنند. الته این موضوع مشمول افراد حقوقی و اتباع خارجی نمی شد. همانطور که گفته شد ای تی اف دوم باقی مانده سهام دولت در 4 شرکت پالایشی می باشد.

این شرکت ها عبارتند از:

  • شرکت پالایشی اصفهان
  • شرکت پالایشی تهران
  • شرکت پالایشی بندر عباس
  • شرکت پالایشی تبریز

همچنین قابل ذکر است که زمان پذیره نویس و سهام خرید این صندوق از تارخ 5 شهریور تا 19 شهریور اعلام شده بود. اما به دلیل بسته بودن نماد های پالایشی یکم ، این زمان تا 30 شهریور تمدید شده بود.

نماد های پالایشی یکم عبارتند از:

 

  • شبندر
  • شپنا
  • شتران
  • شبریز

صندوق سرمایه گذاری دارا دوم به این دلیل که متولی شرکت پالایش و پخش است به اسم پالایشی یکم با نماد پالایش نام گذاری شده است. اما قابل توجه عزیزانی که قبلا سهام دارا دوم را خریداری کرده اند باید عرض کنیم که منظور از نماد پالایشی یکم همان صندوق دولتی دارا دوم می باشد. قابل ذکر است که پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم تا روز 30 شهریور ماه ادامه داشته است. دلیل تمدید پذیره نویسی پالایش یکم به دلیل بسته بودن نماد های شرکت های پالایشی نظیر شبندر، شپنا، شبریز و شتران بوده است.

سخن آخر

اما هم اکنون به دلیل بازگشایی این نماد ها و مشخص شدن قیمت این نماد ها، تصمیم گیری در خصوص خرید یا عدم خرید سهام صندوق پالایش یکم امری ساده تر می باشد. اما همانطور که گفته شد صندوق پالایشی یکم یکی از پر چالش ترین صندوق های سرمایه گذاری در بازار بورس می باشد. بسیاری از سرمایه گذاران در خصوص خرید و یا عدم خرید سهام این صندوق ابهاماتی دارند. اما به هر صورت برای اتخاذ تصمیم در خصوص خرید و یا فروش هر سهامی می بایست نگاهی به شاخص کل بورس و روند معاملاتی در هفته جاری داشته باشید.

در حال حاضر به نظر می رسد که روند معاملات در بازار بورس تحت تاصیر هیجانات بالایی قرار گرفته و بیشتر معاملات تحت تاثیر شایعات مبنی بر کاهش و ریزش قیمت ارز و شاخص کل بورس می باشد. اما به هر ترتیب برای ایجاد تعادل در بازار سرمایه نیز همچون سایر بازار های مالی باید منتظر نتایج نهایی اتفاقات مهم سیاسی همچون انتخابات آمریکا باشیم. تا کمی از میزان هیجانات سرمایه گذاران در بازار بورس کاسته شود. از این که تا پایان مقاله ارزش سهام پالایشی یکم امروز شنبه 3 آبان 99 با ما همراه بودید، سپاس گزاریم.

پیشنهاد می شود: نماد پالایشی یکم چه زمانی بازگشایی می شود؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا