اخبار بورسنماد ها

پیش بینی رشد قیمت صندوق پالایش یکم

کارشناسان بازار سهام بر این باورند که اتفاقات خوبی در انتظار گروه های پتروشیمی و همچنین صندوق پالایش یکم است. تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند که در حال حاضر واحدهای صندوق پالایشی یکم زیر ارزش ذاتی خود معامله می شوند.

آخرین اخبار بازار سرمایه:

احتمال رشد صندوق پالایش یکم چقدر است؟

به گزارش بورس فردا به نقل از  تجارت‌نیوز، امروز بازار سهام با رشد ۳۲ هزار واحدی شاخص کل مواجه شد و شاخص در محدوده یک میلیون و ۴۷۰ هزار واحد قرار گرفت .

شاخص کل هم‌وزن هم امروز با رشد حدودا سه هزار واحد در کانال ۴۲۳ هزار واحد قرار گرفت. ارزش معاملات بورس امروز در نیمه اول معاملات در محدوده سه هزار میلیارد تومان قرار داشت.

کلیت بازار سهام امروز با رشد همراه بودند و عمده نمادها رشد قیمتی را تجربه کردند.

کارشناسان، روند بازار سرمایه هفته جاری را مثبت ارزیابی کردند و یکی از دلایل مهم تاثیرگذار بر تحرکات بازار را مشخص شدن نرخ خوراک پالایشی‌ها بیان کردند. اما این موضوع جه تاثیری بر سهام و سودآوری شرکت‌ها پالایشی دارد؟

مجید ششمانی، کارشناس بازار سهام درباره تاثیر نرخ خوراک شرکت‌های پالایشی بر سهام این شرکت‌ها گفت: بر خلاف تصور عموم که با افزایش قیمت نفت جهانی صورت مالی شرکت‌ها پالایشی تغییر می‌کند اما دولت نرخ خوراک شرکت‌های پالایشی را تعیین می‌کند و این قیمت‌گذاری بر مبنای فوب خلیج فارس است. پس بنابراین با افزایش نرخ خوراک پالایشی‌ها دولت از این موضوع منتفع می‌شود و سودآوری این شرکت‌ها هم بالاتر می‌رود.

وی در این باره افزود: البته تنها نگرانی از افزایش نرخ شرکت‌ها این است که در ذخایری این قیمت‌ها را لحاظ کنند که آنچنان مشخص نباشد و به درستی خود را نشان ندهند.

ششمانی در بخش دیگری گفت: با توجه به رشد قیمت جهانی نفت انتظار می‌رود گزارش‌های خوبی را شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی منتشر کنند.

این کارشناس بازار درباره تاثیر تخفیف نرخ خوراک پالایشی‌ها گفت: تخفیفی که به شرکت‌های پالایشی داده می‌شود، علاوه بر تاثیر به سزایی که در سودآوری شرکت دارد بر تغییر و رشد قیمت سهام آن شرکت هم تاثیر خود را می‌گذارد.

ششمانی درباره افزایش قیمت صندوق پالایش یکم با توجه به افزایش نرخ شرکت‌های پالایشی گفت: سهامداران صندوق پالایش یکم از طیف‌های مختلفی هستند بنابراین گزارش خوب شرکت‌های پالایشی تاثیر مهمی در رشد قیمت این صندوق‌ دارد. همچنین به دلیل بالا رفتن قیمت اوره و متانول جهانی انتظار می‌رود رشد ۲۰ درصدی را در سهام شرکت‌های پالایشی شاهد باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا