اخبار بورس

واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال/ سازوکار بورسی شدن این دو باشگاه

طبق گفته علیرضا صالح درباره آخرین وضعیت واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس : میل به واگذاری این دو باشگاه کاملاً وجود دارد و حتی اولین دستور رئیس‌جمهور به وزیر اقتصاد در سال ۹۹ تسریع در روند واگذاری تمام بنگاه‌های دولتی بوده است.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی درباره سازوکار خصوصی‌سازی دو باشگاه تصریح کرد: در مرحله اول اقداماتی که انجام می‌شود، اساسنامه دو شرکت طبق فرمت‌های سازمان بورس به روزرسانی می‌شود. حال اینکه این اقدامات چگونه انجام شود، بستگی به همکاری مدیران دو باشگاه و وزارت ورزش دارد که البته وزارت تمام قد ایستاده تا این کار صورت بگیرد.

بیان شد که  تاکنون تقریباً قیمت‌گذاری باشگاه پرسپولیس مشخص شده است و درمورد اینکه  این باشگاه برنامه سه ساله‌اش را هم  ارائه داده است ، البته مدیران باشگاه به دنبال ارائه برنامه ۵ ساله بودند، اما ما اجازه ندادیم و با برنامه ۳ ساله باشگاه را وارد بورس می‌کنیم. قرار نیست ما به صورت یکباره باشگاه‌ها را واگذاری کنیم، ابتدا اساسنامه‌ها تغییر می‌کند و بعد هم باید صورت‌های مالی انجام شود و در ادامه با برگزاری مجمع‌های فوق‌العاده کار‌ها باید جلو برود.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی  ضمن مشمول بودن دوباشگاه به ماده 141 درمورد  بدهی‌های سنگین استقلال و پرسپولیس یادآور شد:  اگر کار واگذاری ورزشگاه‌ها به آن‌ها انجام شود، آن‌ها از ورشکستگی خارج می‌شوند.  هم چنین سهام باشگاه‌ها در بورس به صورت یکجا به فروش نمیرسد و ابتدا تنها ۵ درصد برای کشف قیمت و ۵ درصد هم برای سهام شناور تا حباب ایجاد نشود، عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه «قطعاً برای هواداران دو باشگاه در واگذاری جایگاهی در نظر می‌گیریم» خاطر نشان کرد: هر شرکتی که می‌خواهد به بورس برود باید برنامه ۳ ساله کسب و کار بدهد و هر زمانی که نتواند این برنامه را پیاده کند در بورس به مشکل بر خواهد خورد، چون مردم بر اساس برنامه شرکت‌ها به بورس وارد می‌شوند. اگر یک شرکت تجاری قواعد بورس را رعایت نکند و مغایر برنامه‌اش حرکت کند، دچار مشکل می‌شود. باشگاه پرسپولیس قرارداد‌های برنامه ۳ ساله خود را بسته و کار در باشگاه استقلال هم در حال انجام است. تا زمانی که این کار‌ها صورت نگیرد، ما قطعاً روند واگذاری را انجام نمی‌دهیم.

وی در نهایت بیان کرد : مسئله مهم دیگر مشخص شدن حساب‌وکتاب‌های دو باشگاه با فدراسیون، وزارت ورزش و صندوق قهرمانان و پیشکسوتان است که تا زمانی که روشن نشود، اصلاً وارد بورس نمی‌شوند. اخیراً هیئت واگذاری مصوب کرده که این باشگاه‌ها در بورس پذیرش شوند و می‌خواهیم تا شهریورماه ماه این کار را انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا