اخبار بورس

مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF

 اظهار بهنام بهزادفر درباره پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری واسطه گری مالی یکم که تا پایان اردیبهشت انجام می‌شود،اینگونه است: در راستای اجرای جز (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌‌گذاری صندوق سرمایه‌‌گذاری قابل معامله (ETF) “واسطه‌گری مالی یکم” به منظور واگذاری باقی مانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین صورت خواهد پذیرفت.

 پذیره‌نویسی از روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه آغاز شده و تا امروز ، چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ادامه خواهد داشت؛ پذیره‌نویسی برای هر فرد ایرانی که کد ملی داشته باشد، امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد؛ ضمناً داشتن حساب به ازای هر کد ملی الزامی نیست.

مدیر امور اعضای کانون کارگزاران بورس، ویژگی بارز این واگذاری را بهره‌مندی همه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی دانست و گفت: سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی با هر کد ملی، دو میلیون تومان تعیین شده؛ ضمن اینکه پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری بانک‌های منتخب صورت می‌گیرد.

بهزادفر با تأکید بر اینکه داشتن کد بورسی برای پذیره‌نویسی الزامی نیست، ادامه داد: با این حال متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از ۲ ماه به بعد از تخصیص امکان‌پذیر است، می‌توانند به‌تدریج طی ماه‌های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت‌نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام کنند.

مزایای این طرح چیست؟

کارشناس بازار سرمایه افزود: این طرح برای دولت، مردم و بازار سرمایه مزایایی دارد. از جمله اینکه دولت می‌تواند بدون آنکه اقداماتش منجر به افزایش نرخ تورم شود، تأمین مالی داشته باشد.

وی بیان کرد: همچنین منابع حاصل از فروش این سهام در طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی، توسعه، بازسازی و بهسازی در حوزه بهداشت و درمان، کمک به بخش مولد و محرک اقتصاد و … استفاده می‌شود که می‌تواند منجر به رونق و حتی جهش تولید ملی شود.

مدیر امور اعضای کانون کارگزاران بورس تصریح کرد: مزایای این عرضه بزرگ برای بازار سرمایه را می‌توان تعمیق بازار و افزایش نقدشوندگی آن عنوان کرد که در نهایت موجب افزایش کارایی بازار سرمایه می‌شود. مردم عملاً می‌توانند نقدینگی خود را به مسیر درست و بازاری مولد هدایت کنند و از مزایای این تخفیف نیز استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا