اخبار بورس

علت گران تر بودن قیمت سکه در بورس چیست ؟

به گفته کارشناس بازار سرمایه در مورد گران تر شدن قیمت سکه در بورس علت را اینگونه بیان میکند که امنیت بورس نسبت به سایر مکان‌ها بالاتر است .

به گزارش بورس فردا همایون دارابی، بعنوان کارشناس بازار سرمایه  به سوالات مطرح شده درباره گواهی سپرده سکه در بورس کالا  اشاره کرد و در این باره گفت : گواهی سپرده سکه طلا به این معناست که شما سکه طلای خود را به بانک برده و در برابر آن گواهی سپرده دریافت کنید. این طرح در کالا‌هایی مانند زعفران و زیره نیز انجام می‌شود.

دارابی در ادامه با در خصوص گواهی سپرده سکه طلا تاکید کرد: گواهی‌ها در بازار قابل خرید و فروش بوده و  اهمیت بالایی دارند. در این معاملات (گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا) مسئولیت امنیت سکه‌ها بر عهده‌ معاونت بازرگانی بانک‌هاست، همچنین این روش معامله بسیار آسان‌تر از بازارهای فیزیکی انجام می‌شود. شما می‌توانید از طریق گواهی‌های سپرده تسهیلات نیز دریافت کنید.

آیا مبادله‌ سکه در بازار بورس سبب افزایش قیمت در خارج از این بازار می‌شود یا خیر؟

کارشناس بازار سرمایه دراین باره پاسخ داد : این مسئله نه تنها سبب افزایش قیمت نمی‌شود. بلکه روز به روز به شفافیت بازار سکه نیز کمک می‌کند.  دلیل افزایش قیمتی که سکه در بازار بورس روز تجربه کرد آن است که یک سری افراد تازه کار، وارد بازار بورس شدند و در این مدت توجهی به ارزش واقعی گواهی‌ها نکرده‌اند.

وی در پایان با تاکید براینکه سرمایه گذاران باید به این مسئله هم توجه داشته باشند که اگر قیمت سکه در بازار بورس نسبت به سایر بازار‌ها گران‌تر معامله می‌شود دلیلش این است  که امنیت بورس نسبت به سایر مکان‌ها بالاتر است و  از طرفی کارمزد بازار بورس در مقایسه با سایر بازار‌های سرمایه کمتر است.

مدتی است که طرح گواهی سپرده سکه طلا برای بسیاری از مردم سوالاتی را به وجود آورده است و عده ای از فعالان بازار طلا علت افزایش نرخ سکه در این بازار فیزیکی را این نوع معاملات می‌دانند البته این موضوع نیازبه بررسی بیشتر توسط کارشناسان بازار سرمایه  و اقتصادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا