اخبار بورس

عوامل تاثیرگذار بر آینده بورس از نظر پیام الیاس کردی کارشناس بازار سرمایه

پیام الیاس کردی کارشناسان بازار سرمایه با اشاره به اینکه پیش بینی آینده بازار سرمایه کار دشواری است زیرا ما نمی دانیم چه شخصی و با چه استراتژی دولت بعدی را ریاست می کند، از چند عامل تاثیرگذار در آینده بازار سرمایه گفت که یکی مهمترین آنها  وضعیت سیاست خارجی ایران و برجام است.

مشاهده آخرین اخبار بورسی:

پرداخت یارانه کالا های اساسی با واگذاری باقیمانده سهام دولت

پیش بینی بازار بورس فردا 8 دی ماه 99

تاریخ واریز مرحله دوم حمایت معیشتی 100 هزار تومانی اعلام شد

چه عواملی بر آینده بازار بورس تاثیرگذار است؟

به گزارش بورس فردا و به نقل از تجارت نیوز، پیام الیاس کردی کارشناس بازار سرمایه درباره آینده بازار سهام در سال ۱۴۰۰ گفت: درحال حاضر نمی‌توان پیش‌بینی خاصی برای سال جدید کرد زیرا از دولتی که قرار است در ایران سرکار بیاید خبری نداریم.

اما قطعا یکی از عوامل تاثیرگذار بر آینده بورس، وضعیت سیاست خارجی ایران و برجام است. الیاس کردی در این خصوص گفت: اگر در ماه‌های آینده آمریکا تصمیم به بازگشت به برجام بگیرد قطعا روی بازار سرمایه تاثیرگذار است. اما توجه کنیم که بسیاری از مردم بعد از بازگشت آمریکا به برجام، منتظر ارزانی دلار هستند. اما نمی‌توان منتظر ارز ارزان بود. چرا که هم وضعیت کسری بودجه 1400 نگران‌کننده است و هم رشد نقدینگی.

او ادامه داد: از سوی دیگر گروه‌هایی در بازار سرمایه هستند که برجام بر آن‌ها تاثیر زیادی دارد مانند گروه بانکی و خودرویی و به نظر می‌رسد با بازگشت به برجام این گروه‌ها بتوانند شرایط خوبی داشته باشند و بورس را تکان دهند. اما همچنان فکر می‌کنم سایه بدبینی و تصور واکنش هرکدام از طرفین برجام در مقابل یکدیگر، روی بازار سهام سنگینی می‌کند. به همین دلیل پیش‌بینی من این است که سرمایه‌گذاری در سهم‌هایی که در طرح توسعه هستند می‌تواند برای سرمایه‌گذاران کمک‌کننده باشد.

این کارشناس تاکید کرد: علاوه بر نرخ ارز و برجام، مساله FATF هم در سرنوشت بوررس موثر است. براین اساس باید گفت همه این متغیرها بر بازار سهام تاثیرگذارند. اما خوشبختانه نگاه افراطی درباره صعودی و نزولی بودن بازار سرمایه درحال حاضر تعدیل شده است و سهامداران بیشتر به فکر این هستند که چه گروه‌هایی و چه صنعت‌هایی رشد منطقی دارند.

الیاس‌کردی درباره بازگشت اعتماد از دسته رفته مردم نسبت به بازار سرمایه بیان کرد: اعتماد زمانی به بورس برمی‌گردد که مقام‌های ناظر سعی کنند از قوانین و بخشنامه‌های یک‌شبه پرهیز کنند. اما میزان مشارکت مردم در بازار سرمایه از اسفند ۹۸ تا مردادماه ۹۹ تکرار نشدنی است. دلیل آن هم به تصمیمات اشتباهی باز می‌گردد که در این روزهای اخیر در بازار سرمایه گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا