اخبار بورسپیشنهاد سردبیر

ضربه سیاسیون به بورس ادامه دارد

به عقیده برخی از کارشناسان ‏در مورد افزایش ‎نرخ خوراک پتروشیمی‌ها دو دیدگاه وجود دارد. آگاهانه یا ناآگاهانه بودن دولت در عملکرد اقتصادی خود. در هر دو صورت به نظر نمی‌رسد بورس نسبت به سایر مشکلات دولت سیزدهم اولویت داشته باشد.

ضربه سیاسیون به بورس ادامه دارد

به گزارش بورس فردا و به نقل از تجارت نیوز، به گزارش تجارت‌نیوز، به عقیده برخی از کارشناسان ‏در مورد افزایش ‎نرخ خوراک پتروشیمی‌ها دو دیدگاه وجود دارد. آگاهانه و یا ناآگاهانه بودن دولت در عملکرد اقتصادی خود. ‎احتمال دارد دولت در تعیین نرخ خوراک پتروشیمی مانند آزادسازی قیمت خودرو و بسیاری از موارد دیگر جهت بررسی واکنش‌‌ها سعی و خطا می‌کند. یا اینکه توافقات ‎برجام و مشتری‌دار شدن نفت باعث حذف معافیت‌های مالیاتی و نرخ ثابت خوراک شده است. در هر دو صورت به نظر می‌رسد ‎بورس اولویت اول دولت در تصمیم‌گیری‌ها نیست.

علی عصاری، کارشناس بازار سهام گفت: این روزها در بازار سهام بحث نرخ خوراک پتروشیمی‌ها داغ است. این نرخ ابتدا قرار بود ثابت باشد اما مجدد در این خصوص اختلافاتی به وجود آمده و قرار است مالیات گرفته شود یا نرخ تغییر کند.

وی ادامه داد: در مورد افزایش نرخ خوراک دو دیدگاه در این میان وجود دارد. یک اینکه سیاستمدارانی که در دولت جدید وارد شدند روش سعی و خطا را ابداع کردند. به این صورت که مصوبه را می‌دهند، واکنش جامعه را می‌بینند و بر اساس واکنش تصمیم می‌گیرند. این واکنش اگر برای سایر بازارها مشکلی به وجود نیاورد، برای بازار سهام به شدت زیان‌بار خواهد بود.
نامه نمادین آقای عشقی
عصاری اظهار کرد: اگر با این دید به قضیه نگاه کنیم که سیاستمداران دانسته این کار را می‌کنند، این طور توجیه می‌شود که شاید زمانی دولت نمی‌توانست نفت بفروشد اما الان مشتری دارد و طبیعتا نرخ ثابت به نرخ متغییر بدون معافیت‌های مالیاتی تغییر می‌کند.

این کارشناس خاطرنشان کرد: جدیدا رییس سازمان بورس در اقدامی بسیار نمادین نامه‌ای به کمیسیون تلفیقی مجلس زده که افزایش نرخ خوراک برای بورس ضرر دارد. در صورتی که این اتفاق تاثیرش را بر بورس گذاشته است. در مجموع حالت دوم معتبرتر است. سیاستمداران با آگاهی کامل این کار را ‌کنند. بورس در اولیت سوم تا پجم دولت است و آن را در حدی که صداها درنیاید بالا نگه می‌دارند نه بیشتر.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا