اخبار بورسپیشنهاد سردبیر

در استتار پرداخت غیرسجامی سودهای بورسی چه می گذرد؟

یکی از امکانات سامانه سجام، پرداخت سودهای بورسی توسط شرکت های تحت نظر بورس است. بنا بر اعلامیه سجام تنها یک سوم از شرکت های بورسی در حال پرداخت سود سهام خود از این سامانه هستند. حال این سوال مطرح است علی رغم اینکه پرداخت سود از طریق سامانه سجام به راحتی امکان پذیر است، چرا برخی شرکت های بورسی از این روش پرداخت امتناع می کنند؟در استتار پرداخت غیرسجامی سودهای بورسی چه می گذرد؟

در استتار پرداخت غیرسجامی سودهای بورسی چه می گذرد؟

به گزارش بورس فردا و به نقل از تجارت نیوز، در حال حاضر بیشتر شرکت‌های بورسی از روش‌های قدیمی پرداخت استفاده کرده که سبب اعتراض سهامداران شده است.

طبق اعلام سجام در سال ۹۹ فقط ۱۲۳ شرکت از ۴۹۰ شرکتی که اطلاعیه تقسیم سود را منتشر کرده‌اند، حاضر به پرداخت سود سهامداران از طریق سامانه سجام شده‌اند.

طبق برآوردهای انجام‌شده این عدد در سال ۱۴۰۰ به ۲۱۸ شرکت رسیده که این عدد کمتر از ۵۰ درصد شرکت‌های بورسی را شامل می‌شود. سؤالی که در ذهن شکل می‌گیرد این است که باوجود راحتی پرداخت سود از طریق سامانه سجام توسط شرکت‌های بورسی چرا همچنان نیمی از شرکت‌های بورسی از سامانه سجام استفاده نمی‌کنند؟

علت این امر را می‌توان در آمار اعلامی مدیر سجام پیدا کرد. طبق این آمار درروش غیر سجامی تنها ۱۵ الی ۲۰ درصد سهامداران حقیقی سود سهام را خود دریافت می‌کنند که این آمار درروش سجامی بیش از ۹۵ درصد است. به‌عبارت‌دیگر وجه سود سهام ۸۰ الی ۸۵ درصد سهامداران در حساب شرکت‌های بورسی باقی‌مانده که این عدد درروش سجامی صرفاً ۵ درصد است.

روش‌های پرداخت سود سهام از منظر قانونی

سوال دیگری که ممکن است پیش بیاید باوجود روش‌های مختلف پرداخت سود سهامداران کدام روش دارای اعتبار و پشتوانه قانونی است؟

ایمان گنجگاهی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: طبق تبصره ۳ ماده ۵ دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار «شرکت بورسی موظف است جهت تسهیل امور سهامداران، انجام کلیه اقدامات شرکتی خود ازجمله توزیع سود را در صورت قبول شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به آن شرکت واگذار نماید». بر اساس این دستورالعمل، شرکت‌ها باید توزیع سود را از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام دهند. با توجه به این دستورالعمل می‌توان گفت تنها استفاده از سامانه سجام برای پرداخت سود وجاهت داشته و سایر روش‌ها فاقد اعتبار قانونی هستند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: پرداخت سجامی سود شرکت‌های بورسی باید پیگیری شود

در همین ارتباط، حجت الاسلام شجاعی، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: انتظار ما از رئیس جدید سازمان بورس این است که نظارت جدی بر شرکت‌های بورسی اعمال شده و جلوی تخلف شرکت‌ها در خصوص پرداخت غیر سجامی سود گرفته شود تا به این شیوه از حقوق سهامداران خرد هم حمایت صورت گیرد.

وی با تأکید بر لزوم پرداخت سود تقسیمی شرکت‌های بورسی از طریق سامانه سجام گفت: انگیزه برخی از شرکت‌ها برای پرداخت غیر سجامی سود در این نکته نهفته است که در روش‌های غیر بورسی حدود ۸۰ درصد سود نزد خود شرکت‌ها باقی می‌ماند و سهامداران به علت مشکلاتی که در روش‌های غیر سجامی وجود دارد از دریافت سود امتناع می‌کنند.

به گفته وی، در بازه زمانی شهریور ۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰ از میان ۴۹۰ اطلاعیه‌های شرکت‌های بورسی که منتشر شده است، نشان می‌دهد که تنها ۲۱۸ شرکت نسبت به پرداخت سود از مسیر سجام اقدام کرده‌اند و بقیه شرکت‌ها در تخلفی آشکار از اجرای قانون سر باز زده‌اند.

شجاعی ضمن تاکید بر ضرورت همکاری سامانه جامع اطلاعات مشتریان با شرکت‌های بورسی برای واریز سود از مسیر سجام گفت: انتظار ما از رئیس جدید سازمان بورس این است که نظارت جدی بر شرکت‌های بورسی اعمال کند و جلوی تخلف شرکت‌ها در خصوص پرداخت غیر سجامی سود را بگیرد تا به این شیوه از حقوق سهامداران خرد هم حمایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا