اخبار بورس

تاثیر لغو تحریم ها بر بازار بورس ایران/ دو سناریو برای آینده بازار بورس

با توجه به روی کار آمدن جو بایدن زمزمه های لغو تحریم ها و تاثیر آن بر بازار سرمایه در بین سهامداران و فعالان بازار سرمایه به گوش می رسد و می توان گفت که ریزش اخیر بازار سرمایه نیز به دلیل ترس سرمایه گذاران از ریزش قیمت دلار و لغو تحریم ها است اما در حقیقت لغو تحریم ها چه تاثیری بر بازار بورس ایران می گذارد؟ در ادامه مطلب توجه شما را به نظر یکی از کارشناسان بازار سرمایه در خصوص این موضوع جلب می نمایم.

تحلیل و پیش بینی بازار بورس تا پایان سال 99

افزایش سرمایه تمام زیر مجموعه های شستا از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

دو سناریو برای آینده بازار بورس

به گزارش بورس فردا و به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، محسن عبدالهی با اشاره به افت شاخص بورس در چند روز اخیر به ایرنا گفت: اکنون معاملات بورس روند پیچیده‌ای در پیش گرفته و در شرایط فعلی دو عامل مهم در بازار حاکم شده است. رخدادها و اتفاق هایی که رخ می‌دهد شرایط بازار را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند و مشخص کننده وضعیت قیمت سهام هستند.

وی به دو رخداد تاثیرگذار که از مدت‌ها قبل باعث روند نزولی معاملات بورس شدند، اشاره کرد و افزود: نخستین رخداد که از مدت‌ها قبل بازار را تحت تاثیر قرار داد، انتخاب بایدن به عنوان رییس جمهوری آمریکا بود که باعث ایجاد برخی از ابهام‌ها در روند معاملات بازار شد. بازار همیشه با توجه به چشم اندازی که برای آینده ایجاد می‌شود نسبت به این مسایل واکنش مثبت یا منفی نشان می‌دهد. انتظارات تورمی که به دلیل آن رخدادها در بازار ایجاد می‌شود معاملات بورس را دچار نوسان می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا مرداد شاخص بورس به دلیل رشد ارزش دلار و گزارش مثبت شرکت‌ها روند بی‌سابقه‌ای داشت، ادامه داد: از مرداد به بعد به دلیل پررنگ شدن تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سایه ترس در بازار حاکم شد و شاهد تغییر مسیر معاملات بورس و ورود به فاز اصلاحی شدید بودیم.

عبدالهی عنوان کرد: انتظار می‌رفت بازار از آبان ماه روند صعودی را آغاز کند در حالی که چنین اتفاقی رخ نداد و به نظر می‌رسد یکی از دلایل روند اصلاحی فعلی شاخص بورس ناشی از کاهش انتظارات تورمی است که باعث شد قیمت دلار تحت تاثیر انتخاب بایدن با روند نزولی همراه شود. همچنین با توجه به احتمالات توافق هسته‌ای همچنان احتمال افت نرخ دلار وجود دارد که این موضوع باعث شده چشم‌انداز معاملات بورس کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به عدم توجیح روند منفی کنونی بازار اضافه کرد: بعد از اصلاح ۷۰ درصد قیمت سهام شرکت ها به هیچ عنوان روند فعلی شاخص بورس منطقی نیست مگر آنکه رخدادهای سیاسی در این بین درگیر شوند و تعیین کننده مسیر بازار باشند که تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است. با توجه به اینکه انتخابات آمریکا به پایان رسیده اما برخی معتقدند با انتخاب بایدن امکان کاهش تحریم‌ها و توافق بین دو کشور افزایش پیدا کرده است. این موضوع به مراتب بر افزایش روند اصلاحی شاخص بورس تاثیرگذار بوده است.

برنامه افزایش سرمایه 900 درصدی “وآذر” از دو محل

برنامه افزایش سرمایه 140 درصدی بسویچ از محل سود انباشته

تاثیر لغو تحریم‌ها بر بورس

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه قطع تحریم‌ها با دو اثر مثبت و منفی در بازار همراه خواهد شد، تصریح کرد: اثر مثبت آن گشایش‌های اقتصادی است که افزایش مراودات بین المللی و بانکی از طریق سوئیفت، تسهیل حمل و نقل بین المللی، افزایش فروش محصولات پتروشیمی و شرکت‌های صادرکننده، سهولت در برگشت منابع و کاهش هزینه ها در بازار سیاه را به همراه خواهد داشت. جنبه منفی این توافق هم با توجه به دلاری محور بودن بخش زیادی از سهام حاضر در بازار سرمایه در صورت ایجاد توافق، قیمت دلار روند نزولی می‌گیرد که به تناسب بر قیمت سهام شرکت‌ها و افت شاخص بورس تاثیرگذار خواهد بود.

عبدالهی ادامه داد: اکنون با توجه به کاهش انتظارات تورمی برخی در انتظار کاهش میزان فروش شرکت‌ها و به مراتب افت قیمت سهام در بازار هستند. بازار با دو سناریو همراه است که اگر سناریوی نخست پیش رود شاخص بورس تا کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد رشد خواهد کرد اما سهامداران باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که بازار رشد پرشتابی را تجربه نخواهد کرد. در صورتی که این اتفاق رخ ندهد بازار تا زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران به دلیل وجود ابهام و کشمکش‌های سیاسی در همین کانال‌ها باقی خواهد ماند و قیمت سهام با افت همراه می‌شود.

وی با بیان اینکه بورس باید به ماهیت اصلی بازگردد و قیمت‌ها در یک اقتصاد آزاد تعیین شوند، تاکید کرد:  هر گونه دخالتی روند بازار را بدتر از اینها می‌کند و به شدت بر روند معاملات تاثیرگذار خواهد بود. بازار طلا و مسکن بطور حتم وارد اصلاح قیمتی یا زمانی می شود که در این زمان به احتمال زیاد و در صورت وجود موقعیت مناسب ، بورس می‌تواند بازدهی معقولی را در اختیار سهاماران قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا