اخبار بورس

برگشت تعادل در بازار بورس به گفته ساسانی کارشناس بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه (ساسانی ) گفت: باتوجه به رشد بازار در دو ماه اخیر، کمی تغییر برای بازار نیاز است تا سهم‌هایی که رشد زیادی داشته، اصلاح‌شوند و توان را برای رشد بعدی خود حفظ‌کنند.

فشار عرضه‌ها بالا بود و این امر تشدید شد. امری که به‌نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران را نگران کرده‌است، پابرجاماندن صف فروش‌ها و جمع‌آوری نشدن آنها بود.

وی  نظر  خود را این گونه اعلام کرد : در هفته جاری، شاهد برگشت تعادل در بازار هستیم. زیرا بسیاری از نمادهایی که درحال حاضر در بازار وجوددارند، با پایین‌آمدن قیمت‌ها، ارزش خود را پیدا کرده و بسیاری از افراد اقدام به خرید آنها می‌کنند. شاید علل پابرجا ماندن صف‌های فروش، اصلاح قیمت بسیاری از نمادها است که در روزهای آینده، رخ می‌دهد. با وقوع این موضوع، راه برخی از سهم‌ها جدا می‌شود و سرمایه‌گذاران، اقدام به خرید سهم‌های ارزنده‌تر می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح‌کرد: نمادهایی که به هر دلیل و براساس جریان نقدینگی، بالارفته، ارزندگی خاصی برای رشد خود نداشته و دلایل قوی برای تداوم روند ندارند، از این موضوع مستثنا شده و اصلاح آنها ادامه‌یابد.

هم چنین برای سرمایه‌گذاری در همه بازارها بیان کرد که بایستی از فاکتورهای پیش‌نیاز آن بهره‌برد. قطعا یکی از این فاکتورها، دوری‌کردن از هیجان است. بازار سرمایه نیز مانند بازارهای دیگر بوده و سرمایه‌گذاری هیجانی، موجب ضرر می‌شود.

هیجان در خرید سهام از نظر کارشناس سرمایه گذاری

به گفته این کارشناس:  سرمایه‌گذارانی که درابتدای امر باهیجان و بدون شناخت وارد صف‌های خرید شده‌ و اقدام به خرید سهام کرده‌، با اصلاح سهام دچار مشکل شد‌ه‌اند.  در نتیجه توصیه وی  این است که اگر افراد، نمادی را خریداری کرده‌اند که از آینده آن مطمئن هستند، منفی‌شدن های کوتاه‌مدت را درنظر نگیرند و ضررهای تحمیل‌شده را با ماندن در بازار، جبران‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهارداشت: صحبت من درخصوص نمادهایی که بدون ارزش واقعی رشد کرده‌اند، نیست. بلکه به نمادهایی اشاره می‌کنم که ارزش دارند. درحال حاضر، به دلیل روند اتفاقات  چند روز اخیر، روند منفی در بازار داشتیم. اما بایستی صبر کرده و از این شرایط استفاده‌کرد.

 توصیه  کارشناس در مورد استفاده از شرایط منفی بازار استاین در حالی است که افراد با تعادل بازار در روزهای آینده، سبد خود را بهینه‌کنند، به سوی سهم‌هایی که نقدشوندگی بهتر و ارزش بیشتری دارند، حرکت‌کرده و اقدام به خرید سهم‌هایی که ظرفیت رشد دارند، کنند.

ساسانی بیان‌کرد: من به وجود حباب در کلیت بازار سرمایه، اعتقاد ندارم. شاید حباب تک‌بنگاهی دیده‌شود، اما به‌صورت کلی، حباب در بازار وجودندارد. اگر نسبتی کلی که عمومیت دارد، درنظر گرفته‌شود، به حباب بازار نمی‌توان، اذعان‌کرد. باید گفت برخی از نمادها بیش‌ازحد معمول، رشد کرده‌اند. اعتقاد دارم که بازار سرمایه می‌تواند، کماکان بازار خوبی برای سرمایه‌گذاری محسوب‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا