اخبار بورس

اقدام بورس کالا در حوزه مسکن / راه‌اندازی تابلوی بورس مسکن

مدیرعامل بورس کالای ایران بیان کرده که : مذاکرات اولیه برای راه‌اندازی تابلوی بورس مسکن صورت گرفته ودر این مدل، واحدهای یکسانی برای پروژه مسکن مهر و طرح ملی مسکن ساخته می‌شود.
رادیو سهام نیز گزارش داده که ، حامد سلطانی نژاد بیان کرده نخستین اقدام بورس کالا در حوزه مسکن را ورود به طرح ملی مسکن اعلام کرده است و گفت: دولت برای اجرای این طرح ملی باید مبلغی را به پیمانکاران پرداخت کند. در این زمینه به جای پرداخت پول به پیمانکاران با استفاده از روش بورس،پول آن را به تولیدکننده مصالحمیپردازد و فقط مصالح در اختیار پیمانکاران قرار می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: سال‌های مختلف فعالیت بورس کالا، این نگرش را ایجاد کرد که مکانیسم بورس همیشه مزایده یا حراج باشد ودر این حالت ، خریدار نقش آفرینی کمتری به نسبت فروشنده دارد؛ اما در چند سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که با راه اندازی معاملات مناقصه محور، خریدار هم در تعیین قیمت نقش‌آفرینی کند که این معاملات در دستورکار قرار دارد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در این باره معاملات مناقصه به پیمانکاراین طور گفته : که این طرح موجب میشود تا مصالح ساختمانی را به صورت عمده و با قیمت پایین‌تر به دست پیمانکار برسد . در این روش پول به صورت مستقیم از طریق دولت به حساب مصالح فروش ریخته میشود و مصالح فروش هم مصالح را از طریق بورس به پیمانکار می‌فروشد.

وی خاطرنشان کرد: در حال بررسی این مدل در حوزه بازار مسکن با متصدیان این بخش هستیم که به طور حتم این موضوع می‌تواند از ایجاد فضاهای غیرشفاف جلوگیری کند.

هم چنین درمورد آخرین اقدام های صورت گرفته برای عرضه مسکن در بورس کالا گفت: مذاکره با فعالان در حوزه ملک وبازار مسکن، وزارتخانه های راه و شهر سازی و امور اقتصادی و دارایی انجام گرفته است و برای اجرایی شدن این روش پیشنهاد تا افرادی که قصد فروش مسکن دارند، در محیطی شفاف دست به این اقدام بزنند.

سلطانی نژاد بیان کرد: این طرح برای جلوگیری از ایجاد طرح فئودال های مسکن شکل خواهد گرفت و در مورد تاکید وزیر راه و شهرسازی برای اجرای این طرح گفت و اینکه افرادی که قصد خرید و فروش مسکن را دارند الزامی باید صورت گیرد تا بوسیله بورس اقدام کنند؛ در نتیجه این امر زمینه جلوگیری از احتکار را فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه احتمال عرضه مسکن در بورس کالا زیاد است، گفت: اکنون مذاکرات اولیه انجام و طرح پیشنهادی ارسال شده است و به محض ارائه دستورالعمل، طرح اجرا خواهد شد.
و در ادامه گفت : زمانی که این بازار شفاف شکل بگیرد و قیمت‌ها در آن واقعی و یکسان باشد فعالان بازار برای خرید و فروش به این بازار مراجعه می‌کنند.

مدیرعامل بورس کالا درباره ملاک فروش در معاملات مسکن بیان که تا چه زمانی باید در بازار مسکن ملاک قیمتی، آخرین نرخ معامله شده باشد زیرا در این حالت با خرید و فروش بر اساس آخرین قیمت معامله شده، قیمت‌ها روند صعودی خود را ادامه خواهند داد .

وی افزود: اکنون بیشتر از آنکه عوامل اقتصادی در تعیین قیمت مسکن مداخله کند ، عرضه کننده تعیین کننده قیمت است، اما در صورت انجام معاملات در بورس کالا قیمت‌ها و میزان معاملات شفاف شده ورونق بازار مسکن را شاهد خواهیم بود

سلطانی نژاد خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح بنگاه‌های املاک در بازار مسکن می‌توانند نقش آفرینی کنند و حتی تابلوی معاملات را می توان در بنگاه‌ها نصب کرد تا معاملات از رکود و انحصار رها شود.

نحوه عرضه و معامله املاک بانک‌ها در بورس

مدیرعامل بورس کالا درباره امادگی بورس کالا برای عرضه املاک مازاد بانک‌ها در این بورس اشاره کرد و افزود: بورس کالا دارای بازاری فرعی با امکان عرضه املاک دارد که عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالا با دو رویکرد مزایده و فروش متری مسکن دنبال می شود.

وی در مورد نحوه عرضه و معامله املاک بانک‌ها در بورس بیان کرد : بانک ها با عرضه املاک خود را بر تابلوی بورس میتواننداملاک را از طریق مزایده و حراج معامله کنند ؛در این معاملات شفافیت بالا و حضور طیف گسترده‌ای از افراد در بازار است که آماده خرید هستن نکته مهم میباشد .

هم چنین ایشان راه دیگری برای فروش املاک مازاد بانک ها را از طریق تشکیل بازار اوراق بهادار مبتنی بر فروش متری و تقطیع کردن زمین ها دانست و افزود: متراژ املاک در اختیار دولت بالا است که در ابتدا باید به متراژ کوچک تبدیل و قابلیت تبدیل شدن به واحدهای تجاری و مسکونی را داشته باشند تا قابلیت معامله در بورس را داشته باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا