اخبار مهم اقتصادی

قیمت بنزین گران می شود؟

در حالی قیمت جهانی نفت افزایش یافته است که بسیاری از کشورهای اروپایی با کمبود سوخت و افزایش قیمت انرژی مواجه هستند. از همین رو بسیاری از کارشناسان پیش بینی کردند قیمت بنزین در ایران نیز افزایش میباید. در این گزارش به بررسی هر چه بیشتر این موضوع پرداختیم.

قیمت بنزین گران می شود؟

به گزارش بورس فردا، به نقل از تجارت نیوز،  افزایش قیمت سوخت و نفت با کمبود بنزین در برخی از کشورهای اروپایی و ترکیه همزمان شد و به همین دلیل شایعه گران شدن بنزین هم قوت گرفت. تجارت‌نیوز هم در همین باره با مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس صحبت کرد.

نخعی سازوکار قیمت‌گذاری سوخت در ایران را این گونه توضیح می‌دهد: قیمت حامل‌های انرژی در ایران شناور نیست.

سهمیه بنزین دولتی، ۶۰ میلیون لیتر است. قیمت بنزین سهمیه‌ای و دولتی لیتری ۱۵۰۰ تومان است. بنزین آزاد هم لیتری ۳۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. سخنگوی کمسیون انرژی می‌گوید حتی ۳۰۰۰ تومان هم قیمت واقعی بنزین نیست. قیمت سوخت در ایران عددی ثابت است که دولت آن را مشخص می‌کند. حتی اگر قیمت سوخت را ۳۰۰۰ تومان در نظر بگیریم، یارانه زیادی به آن تعلق گرفته است.

چند روز پیش نقوی، مدیرعامل بورس انرژی هم نسبت به واقعی نبودن قیمت شکایت کرده بود. او مدعی شده بود از اوایل خرداد امسال که عرضه بنزین در بورس انرژی ایران، متوقف شد؛ سوخت ارزان ایران به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود.

با این همه نخعی که معتقد است دولت برنامه‌ای برای گران کردن بنزین ندارد، با تکذیب شایعه گران شدن بنزین خاطرنشان می‌کند: تا این لحظه هیچ پیشنهاد یا لایحه‌ای درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی مطرح نشده است.

آبان ماه ۹۸ بود که بنزین برای آخرین بار، سهمیه‌بندی و کارتی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا