اخبار مهم اقتصادی

دولت برای پرداخت یارانه نقدی جدید به بانک‌ها بدهکار شد

با توجه به پرداخت یارانه ۴۰۰ هزار تومانی در اردیبهشت ماه اکنون بعضی از بانک ها ادعا کرده اند که دولت این مبلغ پرداختی را از محل منابع بانک ها تامین کرده است و برای این موضوع به بانک‌ها بدهی دارد. بانک مرکزی هنوز در خصوص صحت این خبر توضیحی ارائه نداده است. در ادامه میتوانید خبر کامل بدهی دولت به بانکها بابت پرداخت یارانه نقدی را بخوانید:

جزییات پرداخت یارانه نقدی از سوی دولت

به گزارش بورس فردا و به نقل از تجارت‌نیوز، بنظر می‌رسد دولت منابع پرداختی یارانه نقدی اخیر را از محل منابع این بانک‌ها تامین شده است. اما بانک مرکزی هنوز توضیحی در این خصوص ارائه نداده است.

به نقل از دنیای اقتصاد، با افزایش رقم یارانه نقدی طی روزهای گذشته گفته می‌شود دولت حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان برای پرداخت این دور از یارانه‌ها به ۹ دهک درآمدی تخصیص داده است.

در این میان برخی از بانک‌ها مدعی هستند که دولت منابع پرداختی یارانه نقدی اخیر (۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی) را از محل منابع این بانک‌ها تامین کرده است و بابت این موضوع به بانک‌ها بدهی دارد اما هنوز دولت یا بانک مرکزی در این خصوص توضیحی ارایه نداده‌اند.

این در حالی است که در دوره‌های گذشته در مورد تخصیص منابع توضیح آن بود که بانک مرکزی مسئول تامین این منابع است و بانک مرکزی نیز چون دارای ارز مورد نیاز نبود، برای تامین منابع مورد نیاز اقدام به خرید ارز نیمایی از بازار می‌کرد.

اما در حال حاضر هیچ توضیحی برای نحوه تامین منابع تامین یارانه حمایتی ارایه نشده است.

وحید شقاقی شهری، اقتصاددان و رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی در این خصوص گفت: سالیان درازی است که دست دولت در جیب بانک‌ها رفته است چه در زمانی که ویروس کرونا در ایران شیوع پیدا کرد مساله پرداخت تسهیلات ارزان به کسب و کارها را به بانک‌ها تحمیل کردند.

او ادامه داد: در رخدادهای مختلف دیگر دولت از منابع بانک‌ها استفاده کرده است.

او در مورد پرداخت‌های اخیر یارانه‌ای افزود: البته وزیر اقتصاد هم اعلام کرده تا زمانی که زیرساخت‌ها برای کوپن‌های الکترونیک و بانک اطلاعاتی دقیق فراهم نشود پرداخت‌ها به صورت یارانه نقدی ادامه خواهد داشت.

البته برای این پرداخت‌ها تنها به استقراض از بانک‌ها اکتفا نمی‌شود و از محل مابه‌التفاوت نرخ ارز ۲۱ هزار تومانی (نرخ نیما و ارز ترجیحی دلار) هم این منابع تامین خواهد شد.

هر چند ممکن است مسئولان در آینده به این نتیجه برسند که ممکن است یارانه نقدی بیش از کالابرگ‌های الکترونیکی رفاه خانواده‌ها را افزایش بدهد و این رویه را به جای کالابرگ‌های الکترونیکی ادامه بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا