ارز دیجیتال

آیا ارز دیجیتال قانونی است؟

ممکن است برای سرمایه گذاران بازار رمزارز ها این سوالاتی همچون آیا ارز دیجیتال قانونی است؟ آیا ارز دیجیتال حرام است؟ مطرح باشد. بطور کلی میتوان گفت؛ سالها قبل که به تازگی دنیای رمزارزها ایجاد شده بود، مراجع قانونی و شرعی فعالیت در این زمینه را حرام و غیر قانونی می دانستند اما رفته رفته نگرش ها در این زمینه تغییر کرد، که در ادامه مطلب توضییح دادیم.

آیا ارز دیجیتال قانونی است؟

در حال حاضر ارز های دیجیتال در ایران به رسمیت شناخته نشده اما سرمایه گذاری در این ارزها و نگهداری آنها جرم هم محسوب نمی شود.

بر اساس ماده 2 قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی‌توان‌ جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شده باشد.». بنابراین به دلیل عدم وجود مجازات برای خرید و فروش ارز دیجیتال نمی توان این کار را جرم دانست.

زمانی استفاده و نگهداری از ارزهای دیجیتال جرم محسوب نمی شود، که ابزاری برای شکل گیری جرم دیگری نشود، و یا هر فعالیت مجرمانه دیگری را مشمول نشود و هر زمانی که کلاهبرداری عدم وفای به عهد و یا هر مدل هک در زمینه ارزهای دیجیتال رخ دهد، فرد می تواند با ارائه ی شکایت رسمی از طریق قوه قضاییه به آن رسیدگی کند.

با وجود فعالیت کاربران در زمینه ارز دیجیتال و وجود صرافی های ارز دیجیتال، درگاه های پرداخت مربوط به ارزهای دیجیتال در ایران در زمان نگارش این پست هیچ مجوز رسمی برای فعالیت این صرافی ها وجود ندارد و تمامی این صرافی و سایت ها به صورت غیر رسمی فعالیت می کنند.

اوضاع استخراج ارزهای دیجیتال در ایران

باید بدانید استخراج ارزهای دیجیتال در ایران کاملا قانونی است اما در صورتی که برای انجام این عمل شما مجوز آن را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده باشید و همینطور از وزارت نیروی برق مخصوص ماین کردن با تعرفه صادراتی مجوز دریافت کرده باشید.

استخراج ارزهای دیجیتال نیز با دستگاه های مخصوصی انجام می شود به نام ای سیک (ASIC) که وارداتی می باشند. تا قبل از تیر ماه 1398 اداره کمرگ واردات این دستگاه ها را ممنوع کرده بود و قاچاق محسوب می شدند که همین موضوع باعث شده بود قانون حق توقیف این دستگاه ها را داشته باشد.

استخراج اتریوم

اما در حال حاضر وارد کردن این دستگاه ها به داخل کشور قانونی می باشد اما در شرایطی که مجوز آن را از وزارت صنعت دریافت کرده باشید.

در ضمن آن دسته از دستگاه هایی که قبلا ضبط و توقیف شده بودند افراد می توانند با پرداخت عوارض و جریمه دستگاه های خود را آزادسازی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا