فراتر از خبر

محل دفن سوگلی ناصرالدین شاه که اصلا فکرش را نمیکردید! / عکس

خدیجه که ناصر الدین شاه به دلیل چشمای زیبا او را جیران صدا میزد، دارای جسور و بلندپروازی داشت و هنگامی که ناصرالدین شاه عاشق او شد به دلیل شباهت چشمانش به آهو، نام او را جیران گذاشت. در مورد نحوه آشنایی شاه و جیران روایت های مختلفی وجود دارد اما روایتی که بیشتر نقل میگردد این میباشد که هنگامی که ناصر ادین شاه برای شکار به روستای کوهسار رفته بود دخترکی را در بالای یک درخت دید که از همان ابتدا عاشق و شیدای او شد. پس از انتشار سریال جیران ساخته حسن فتحی، سوالات متعددی همچون محل دفن جیران سوگولی ناصر الدین شاه کجاست، در این خصوص برای مخاطبان مطرح شد.

زندگی پر فراز و نشیب جیران:

به گزارش بورس فردا و به نقل از وقت صبح؛ جیران (همسر ناصرالدین شاه با نام اصلی خدیجه تجریشی و ملقب به فروغ السلطنه) که این روزها به علت پخش سریال زندگی اش در میان مردم مشهور شده است، در دی ماه سال 1238 شمسی (هشت سال پس از ازدواج با شاه) فوت کرد و او را در محوطه ی حرم امام زاده عبدالعظیم در شهر ری به خاک سپردند.

ناصرالدین شاه در آن زمان 29 ساله بود و یازده سال از آغاز سلطنتش می گذشت. ناصرالدین شاه هم 37 سال بعد در سال 1275 شمسی در نزدیکی قبر جیران کشته شد و در همان محل دفن شد.

محل قبر ناصرالدین شاه و جیران بین مسجد بالاسر عبدالعظیم و امامزاده حمزه در اتاقی جداگانه قرار داشته است. مهدی شادکام (پژوهشگر مطالعات ایرانشناختی و میراث فرهنگی و مدیر نشر اقلیما) محل این مقبره ها را در یک عکس مشخص کرده است.

این عکس قدیمی از موزه ی بروکلین نمای بیرونی حرم عبدالعظیم، امامزاده حمزه و مقبره ی ناصرالدین شاه را نشان می دهد.

در واقع عکس از صحن ناصری یا باغ جیران سابق (صحن آیت الله کاشانی فعلی) گرفته شده است. به محل ورود به حرم که کنار مقبره ی ناصرالدین شاه بوده، «ایوان ناصری» گفته می شده است.

ناصرالدین شاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا