The news is by your side.
سبدگردان هدف

پیش بینی بورس در هفته پایانی اردیبهشت ۱۴۰۰

بورس در آخرین هفته اردیبهشت 1400 چگونه خواهد بود؟

0

گرچه بورس همچنان روزهای بدی را پشت سر می گذارد اما در این میان می توان به برخی عوامل موثر که می تواند به خروج از این شرایط کمک کنند خوشبین بود. هفته گذشته شاهد بهبود نسبی بازار بودیم و با توجه به بازگشت دامنه نوسان به روند قبلی مثبت ۵ تا منفی ۵ و چند عامل دیگر مانند رشد نسبی نرخ ارز، ادامه رشد قیمت در بازارهای کالایی بین المللی، کند شدن روند مذاکرات و … می تواند باعث روان تر شدن معاملات شود و می توان خوشبین بود هفته پایانی اردیبهشت ۱۴۰۰ بازار بورس وضعیت بهتری را تجربه کند.

به نظر می رسد بحران چند ماهه بازار به پایان نزدیک شده باشد

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس:

بازار سهام در حالی هفته گذشته را با جلوگیری از ریزش بیشتر شاخص و حضور در رقم ۱٫۱۸ میلیون واحدی و انتظار به ادامه روند صعودی اما آرام سپری کرد که کارگزاری آبان درباره شرایط روزهای قبل و بعد اعلام کرد: بازار در هفته گذشته با روندی بهتر از هفته های قبل آغاز به کار کرد و در ادامه نیز شاهد بهبود حجم معاملات با توجه به رشد نسبی نرخ ارز و البته ادامه رشد قیمت در بازارهای کالایی بین المللی بود.

در بازارهای جهانی هم نگرانی ها پس از انتشار آمار تورمی آمریکا و لمس هدف فدرال رزرو  ( که البته در مقطع عادی بازارهای مالی این هدف گذاری انجام شده بود) در رابطه با احتمال آغاز رشد نرخ بهره و انقباض در سیاست های مالی، تلاطم زیادی را در پی داشت و با عقب نشینی قیمت ها در بازارهای سهام و کالا همراه بود.

از طرفی دیگر ، سیاست های چین در رابطه با سرکوب رشد قیمت ها در بازارهای کالایی نیز از دلایل عقب نشینی خریداران در پایان هفته بود. به نظر می رسد با توجه به وضعیت نه چندان مساعد بازار کار آمریکا، چالش جدی پیش روی بانک مرکزی آمریکا در رابطه با سیاست های پولی خواهد بود و همچنان بازارهای کالایی می توانند از این موضوع منتفع شوند.

در بازار ارز هم به نظر می رسد تا حدودی اثرات مثبت را در قیمت ها لحاظ کرده و با کند شدن روند مذاکرات اندکی از خوش بینی ها تعدیل شده است. همسو با نگرانی هایی که بسیاری از کارشناسان در رابطه با افت دستوری دلار ابراز می کنند، سرکوب غیرمنطقی این بازار می تواند شوک های جدی را در پی داشته باشد و به هرج و مرج بیشتر در فضای اقتصادی بیانجامد. لذا استفاده از این بازار با در نظر داشتن اهداف غیر اقتصادی می تواند با تبعات جدی همراه باشد.

بازگشت به دامنه نوسان قبلی قفل شدن نقدینگی را کاهش می دهد

با این اصاف به نظر می رسد بازار سهام با کاهش تردیدها در رابطه با روند دلار و البته تمایل به سر و سامان دادن به وضعیت بحرانی چند ماه اخیر و ایجاد تعادل ، شاهد بهبود تقاضا و روان تر شدن معاملات در نمادهای بزرگ باشد و بازگشت به دامنه نوسان قبلی می تواند رفته رفته قفل شدن نقدینگی را کاهش دهد.

گزارش های عملکردی سال گذشته نیز می تواند کف بسیاری از سهام را پایدارتر کند و بازگشت اعتماد حقیقی ها که البته امری زمان بر خواهد بود ، منجر به بهبود و رونق شود ولی همچنان ابهاماتی چون انتخابات و مذاکرات وین و تنش منطقه از چالش های بزرگ پیش روی بازار است که به جو احتیاط دامن می زند.

به صورت کلی آزمودن مکرر رویه های غلط همچون بازی با دامنه نوسان که در این چند ماه به نظر نمی رسد نتیجه مثبت ملموسی را در پی داشت، تبدیل به ریسک بزرگی شده که با تغییرات متعدد در سازمان های سیاست گذار نیز تصحیح نشده و در این چند ماه نیزبا تجربه مجدد این موضوع همراه بود. اگرچه با توجه به ابهامات، همچنان نمی توان به افزایش حجم چشم گیر خوش بین بود اما به نظر می رسد به بحران چند ماهه بازار به پایان نزدیک شده باشد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.