اخبار مهم اقتصادیپیشنهاد سردبیر

نزدیکی مذاکرات وین به توافق با ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات اخیر رابرات مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: در صورت پایندی آمریکایی ها به تعهدات خود، توافق به زودی صورت می گیرد.

نزدیکی مذاکرات وین به توافق با ایران

به گزارش بورس فردا و به نقل از بورسان، سعید خطیب زاده در نشست خبری در مورد آخرین تحولات مرتبط با مذاکرات ایران با ۱+۴ در وین اظهارکرد: آنچه امروز در وین امروز شاهدش هستیم، پیشرفت گفت‌وگوها در مسیر درست است. ما در چهار حوزه که اسنادی برای گفت‌وگو و مذاکرات داریم، پیشرفت‌های خوبی داشتیم. در برخی اسناد میزان اختلافات کمتر شده و پرانتزها کمتر شده است.

وی اضافه کرد: موفقیت بزرگ این بود که بسیاری از ایده هایی که جمهوری اسلامی از جمله در حوزه تضامین مطرح کرده بود، تبدیل به کلمات شدند. مهم این است که همه اطراف مذاکرات در وین پذیرفته‌اند که نباید آنچه در سال‌های گذشته با خروج غیرقانونی ایالات متحده اتفاق افتاد، تکرار شود. لذا اصل اینکه تضامین باید اندیشیده شود مورد توافق همه بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ما ایده‌های کاملا اجرایی و عملیاتی را با واقع‌نگری در وین ارائه کردیم و فکر می‌کنیم ایده‌های ما امکان گفت‌وگو را در حوزه تضامین فراهم آورد. البته طبیعی است که ما در فضای رسانه آنچه در پشت درهای بسته مذاکره می‌شود را مجدد مذاکره نمی‌کنیم.

خطیب زاده تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در وین هست برای اینکه توافقی پایدار و قابل اتکا به دست‌آید و برای همین هم مسیر اخذ تضامین مسیر بسیار مهمی است.

پیش شرطی برای مذاکرات نمی‌پذیریم

وی همچنین در خصوص اظهارات اخیر رابرت مالی درباره پیش شرط مذاکرات گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ پیش شرطی را از روز اول نپذیرفته است. طرح این موضوعات اگر برای مصارف داخلی و رسانه باشد از آن عبور می‌کند وگرنه پیام و قطعی آن همواره این بود که مذاکرات به اندازه کافی پیچیده است و نباید با اظهارات پیچیده، آن را پیچیده‌تر کرد.

آماده تبادل زندانیان با آمریکا هستیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره اتباع زندانی در دو کشور اظهار کرد: در خصوص وضعیت اتباع جمهوری اسلامی ایران در ایالات متحده ما از روز اول به خاطر موضوعیت انسانی این داستان نگرانی‌های خود را مطرح کردیم. چه به صورت مستقیم چه غیر مستقیم.

وی اضافه کرد: این موضوع چه پیش از این مذاکرات و چه همراه با این مذاکرات در دستور کار ما بوده ولی طبیعی است که دو مسیر مختلف هست. اگر ایالات متحده به توافقاتی که از قبل هم انجام داده بود، پایبند باشد این موضوع انسانی در کمترین زمان قابل حل است.

خطیب زاده یادآورشد: برخلاف اتباع ما که در ایالات متحده به بهانه واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی فراسرزمینی و غیر موجه ایالات متحده بر ضد مردم ایران گروگان گرفته شده‌اند و امروز برخی از آنها در شرایط غیر انسانی نگهداری می‌شوند. برخلاف آنها کسانی که در ایران زندانی هستند قوه قضاییه کاملاً اتهاماتشان را اعلام کرده و جرائمی مرتکب شدند که در دادگاه صالحه مراحل آن طی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بار دیگر تاکید کرد: این دو مسیری است که از هم جداست ولی اگر اراده در طرف مقابل باشد در هر دو مسیر این امکان را داریم در کمترین زمان ممکن به توافق قابل پایدار برسیم و قابل اتکا برسیم.

در روزهای اخیر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با رویترز گفته بود که ایران باید چهار شهروند آمریکایی را آزاد کند؛ در غیر این صورت واشنگتن نمی‌تواند هیچ اقدامی برای نجات توافقنامه هسته‌ای انجام دهد. درست است که این دو موضوع جدا از یکدیگر هستند ولی تصور رسیدن به توافق هسته‌ای در حالی که چهار شهروند آمریکایی در ایران زندانی هستند برای مقامات ما کمی دور از ذهن است.

خطیب‌زاده همچنین در مورد پیشنهاد رابرت مالی در مورد مذاکرات وین و شروع به کار شرکت‌های آمریکایی در تهران گفت: برجام به خوبی نشان می‌دهد که این آمریکا بود که تمامی شرکت‌ها و کمپانی‌های آمریکایی را تحریم کرده که وارد ایران نشوند و اگر خواهان حضور شرکت‌ها در ایران هستند، تحریم شرکت‌های خود و تحریم‌های اولیه را بردارند. این تصمیم یک طرفه است که باید خودشان بگیرند و ربطی به ایران ندارد.

ایران توافق موقت را می‌پذیرد؟

خطیب‌زاده همچنین در مورد توافق موقت که از سوی برخی از رسانه‌ها مطرح شد، گفت: ایران به دنبال توافق پایدار و قابل اتکا است و چیزی را کمتر از آن نمی‌پذیرد.کیفیت توافق برای ما مهم هست و نه چیزی کمتر و نه چیزی بیشتر.

وی تاکید کرد: توافق موقت هیچ وقت در دستور کار ایران نبوده است و ما ضرورت جدی برای رسیدن برای توافق کیفی و محتوایی داریم و امیدوارم واشنگتن این ضرورت را متوجه شده باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره ادعای آمریکایی‌ها در خصوص توقیف کشتی ایرانی اظهار کرد: البته این نخستین بار نیست که چنین اظهاراتی از سوی برخی مقامات ایالات متحده بیان می‌شود موضع ما موضع روشن است. آنچه در یمن اتفاق می‌افتد یک تراژدی انسانی است که با سبوعیت حمله‌کنندگان و آغاز‌کنندگان و ادامه دهندگان جنگ و این محاصره غیر انسانی در حال وقوع است.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار مردم یمن برای این بود که صدای مردم مظلوم تحت فشار به گوش جهانیان رسانده شود و بیش از این ما تلاش کردیم از طریق ساز و کارهای سیاسی و راه‌حل‌های دیپلماتیک بتوانیم یک فرآیند گفت‌وگوهای یمنی- یمنی کمک کنیم.

خطیب زاده گفت: متأسفانه آنهایی که با داشتن زرادخانه‌های گسترده، منافع گسترده‌ای در فروش سلاح دارند، برخی کشورهای اروپایی به طور مشخص انگلیس، آلمان، فرانسه و ایالات متحده طرفهایی هستند که به طور مشخص دخالت می‌کنند و زنجیره بمباران‌هایی که امروز شاهد آن هستیم اتفاق نمی‌افتاد مگر با همراهی و حمایت این کشورها.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره رزمایش چین، ایران و روسیه اظهار کرد: هدف رزمایش مرکب که با شرکت واحدهای مختلف نیروهای ایران و واحدهای متناظر از چین و روسیه، برگزار شد، صلح و ثبات در منطقه بود و مسیر تعاملات ایران با روسیه و چین در حال گسترش است.

ایجاد چالش‌ها توسط آمریکا در وین

وی در پاسخ به سوالی در مورد ایجاد چالش‌ها توسط آمریکا در وین گفت: در حوزه راستی آزمایی پیشرفت‌های بیشتری نسبت به تضامین بوده است. موضوعات بسیار مهمی در مورد راستی آزمایی باقی مانده است و باید تصمیمات اساسی در این خصوص گرفته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درخصوص عکس منتشر شده توسط اولیانوف در مورد پیشرفت مذاکرات وین گفت: مذاکرات در مسیر مشخص و گفت‌وگو‌های روشن و دستور کار دقیق در حال انجام است. اگر طرف مقابل اراده لازم را از خودش نشان بدهد گفت‌وگوها در زمان خودش به نتیجه می‌رسد.

خطیب زاده همچنین در مورد گفت‌وگو‌های بین افغانی گفت: ایران موافق گفت‌وگوهای بین الافغانی بوده است و تهران به طور جدی به دنبال این است که گفت‌وگوها به نفع مردم افغانستان باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری در مورد حق رای ایران در سازمان ملل و بدهی کره جنوبی گفت: بدهی کره جنوبی به ایران همچنان پرداخت نشده است و باقی مانده است، آنچه که در حال اتفاق افتادن است پول مردم ایران است که نزد بانک‌های کره در امانت هست. از طرفی بخشی از پول ما از طریق کره جنوبی به دلیل شرایط اضطراری به سازمان ملل منتقل شده است.

وی همچنین در مورد گفت‌وگوهای ایران و عربستان گفت: دیپلمات‌های ایران برای نخستین بار پس از چند سال برای شرکت در نشست آتی سازمان همکاری اسلامی در عربستان به سر می‌برند و تمرکز امروز ما بازگشایی نمایندگی ایران در این سازمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا