ارز دیجیتال

پشتوانه بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال معتبر و قدیمی است که امروزه از آن برای سرمایه گذاری و تبادلات ارزی استفاده می کنند با این همه این سوال پیش می آید که آیا این ارز دیجیتال قدیمی پشتوانه ای هم دارد ؟ و یا پشتوانه بیت کوین چیست؟ در ادامه مطلب به جزئیات این موضوع می پردازیم.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

شاید برای هر یک از ما این سوال پیش آمده باشد که پشتوانه ی ارز های دیجیتال چیست؟ پیش از اینکه بخواهیم بدانیم که پشتوانه ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین چیست باید بدانیم اصلا چه لزومی به پشتوانه دارد؟ و تمامی این پشتوانه ها چه تاثیر در روند رشد، خرید و فروش ارزهای دیجیتال دارند.

پشتوانه یک اصل قدیمی می باشد که در دنیای جدید جایی ندارد به عنوان مثال دلار، سکه نیز هیچ پشتوانه ای ندارند. پس در پاسخ به سوال اینکه پشتوانه بیت کوین چیست باید بگوییم هیچی!

در زمان های قدیم که از سکه برای تبادلات استفاده می شد خود آن سکه پشتوانه خودش بود مثلا سکه طلا، نقره و یا برنز با توجه به ارزشی که داشتند مبادله می شدند رفته رفته که پول های کاغذی جای سکه ها را گرفتند مسئله ارزش گذاری نسبت به جنس آن ارز از بین رفت و در حال حاضر ما ارز دیجیتال را می بینیم که حتی یک اسکناس واقعی هم نیستند.

شما باید بدانید که ارزش گذاری یک مسئله کاملا نسبی است، مثلا یک اسکناس پنج هزار تومانی، یعنی پنج هزار نسبت به یک مبدا و نقطه شروع بیشتر است، در مبحث ارز دیجیتالی مثل بیت کوین هم منظور ارزش این ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم و باقی ارزهای دیجیتال نسبت به چه مبدا و نقطه شروعی محاسبه می شود.

اگر دوباره برگردیم به سوال پشتوانه بیت کوین چیست؟ باید بگوییم ارزهای دیجیتال بر اساس مورد استفاده قرار گرفتن آنها و در نظر گرفتن چند شاخص دیگر ارزش گذاری می شوند دیگر آنها پشتوانه فیزیکی و سنتی برای این ارزها وجود ندارد. اما این داستان در مورد برخی از ارزهای دیجیتال که معمولا ارزهای ثابت هستند متفاوت است زیرا که این ارزها برای ثابت نگهداشتن قیمت خود باید یک پشتوانه مثل نفت، دلار، طلا در بازار حضور داشته باشند.

اما با وجودی که ارز دیجیتال بیت کوین یک ارز بدون پشتوانه فیزیکی و یا یک فیات محسوب می شود اما تفاوت های دیگری با آنها دارد. ارز دیجیتال بیت کوین یک ارز غیرقابل رویت می باشد یعنی قابل لمس مثل باقی اسکناس ها و سکه ها نمی باشد و فقط یک رمز ارز چند حرفی محسوب می شود. بیت کوین یک رمز ارز می باشد که به واسطه یک نوع فناوری جدید در دنیای شبکه به نام بلاک چین فعالیت دارد. در این شبکه هیچ گونه تمرکزی وجود ندارد و عملا از نظر امنیت و افزایش ضریب غیر قابل دسترس بودن باعث شد که مورد توجه بسیاری از افراد قرار بگیرد و بسترهای متنوعی مثل بیت کوین در آن شبکه ایجاد شود.

سوال پشتوانه ی بیت کوین چیست حداقل یکبار برای هر کاربری که می خواهد در زمینه ارز دیجیتال فعالیت کند پیش آمده است. باید بدانید که آن چیزی که باعث شده بیت کوین مورد توجه قرار بگیرد و قیمت آن بالا و پایین برود نوع استفاده از این ارز دیجیتال می باشد یعنی می توان گفت اعتماد کاربران و فروشگاه های اینترنتی است که برای خرید و فروش از بیت کوین استفاده می کنند. بیت کوین به دلیل غیرقابل ردگیری بودن و محیط تقریبا امنی که در برابر هکرها و همچنین گسترش روزافزون آن در شبکه های اینترنتی می توان گفت در پاسخ به پشتوانه بیت کوین نمی توان مطلقآ گفت هیچ پشتوانه ای ندارد.

در کنار استفاده ای که امروزه از بیت کوین می شود و می توان این امر را پشتوانه ی آن دانست استخراج کردن بیت کوین نیز خود یک پشتوانه محسوب میشود. با وجود اینکه استخراج روز به روز سختتر می شود و این مسئله ی استخراج به احتمال زیاد تا چند سال دیگر به اتمام می رسد استخراج یک بیت کوین جدید یک پاسخ اساسی به پشتوانه بیت کوین حساب می شود.

نتیجه گیری :

چنانچه بخواهیم پشتوانه ای برای ارز دیجیتال بیت کوین نام ببریم باید توسعه این رمزارز در انجام خرید و فروش فروشگاه های اینترنتی دانست، دومین پشتوانه آن را غیرمتمرکز بودن آن و امنیت بالای آن در مقابل هکرها را دانست، سومین پشتوانه بیت کوین را می توان به دست آوردن بیت کوین و استخراج آن را نام برد. بنابراین می توان گفت تا زمانی که اینترنت وجود دارد می توان به بیت کوین اعتماد کرد و از آن استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا