ارز دیجیتال

BNB به دنبال لانچ 2.0Binance Bridge

پل بلاک‌چین چیست و چگونه کار می‌کند؟

استفاده از پل‌های بلاک‌چین مزایای بی‌شماری دارد. برای مثال، یک توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز که از اتریوم استفاده می‌کنند، به دلیل کند بودن سرعت پردازش تراکنش‌ها و کارمزد بالا در زمان ترافیک و تراکم زیاد شبکه، معمولاً مشکلاتی دررابطه‌با تجربه کاربری ضعیف به وجود می‌آید. توسعه‌دهندگان به‌منظور داشتن یک پردازش با سرعت بالاتر و کارمزد کمتر، با کمک یک پل می‌توانند توکن‌های خود را به یک بلاک‌چین دیگر منتقل کنند. این یعنی که یک توسعه‌دهنده می‌تواند با استفاده از توکن استاندارد ERC20  و همچنین برنامه‌های پویای اتریوم برای توسعه‌دهندگان و جامعه کاربران، برنامه غیرمتمرکز خود را بر روی اتریوم اجرا کند.

در این میان هر دوی این اکوسیستم‌های بلاک‌چینی از مزایای استفاده از پل‌ها توسط توسعه‌دهندگان بهره‌مند می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا ترافیک شبکه اتریوم روی سایر بلاک‌چین‌ها با تراکم کمتر پخش شود و منجر به کاهش آن می‌شود. در حقیقت این امر یک راه‌حل عالی برای حل چالش‌های مقیاس‌پذیری مداوم اتریوم است. به همین جهت، بلاک‌چین مقابل در معرض جامعه اتریوم قرار می‌گیرد و پذیرش آنها را به دست می‌آورد. از دیگر موارد استفاده از پل بلاک‌چین می‌توان به پرداخت فوری در نقطه فروش اشاره کرد که تابه‌حال باتوجه‌به چالش‌های مقیاس‌پذیری بیت‌کوین و اتریوم، تقریباً غیرممکن بود. استفاده از پل‌ها می‌تواند برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز که برای ایجاد تجربه کاربری یکپارچه مانند بازی‌های کازینو نیاز به تسویه دارند مفید باشد.

سرویس بایننس بریج

یکی از مشکلاتی که در فضای ارزهای دیجیتال وجود دارد این است که بلاک‌چین‌های مختلف نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند. برای مثال، پس از خرید بایننس کوین، بلاک‌چین اتریوم از آن مطلع نمی‌شود. اما در آینده‌ای نزدیک این مسئله احتمالاً با فناوری‌های جدید برطرف خواهد شد. بااین‌حال راه سریعی که اکنون در دسترس است، توکن‌ها و کوین‌های رپد شده هستند. واژه «رپد» در زبان انگلیسی به معنای بسته‌بندی شده‌است و در فضای ارزهای دیجیتال به کوین‌هایی گفته می‌شود که روی پلتفرمی غیر از پلتفرم بومی خود به‌عنوان پلتفرم رپد شده مورد معامله قرار می‌گیرد.

توکن‌های رپد شده به ما اجازه می‌دهند تا از توکن‌ها و کوین‌های استفاده کنیم که مربوط به پلتفرم دیگری هستند، اما روی زنجیره جدید مانند زنجیره هوشمند بایننس قرار گرفته‌اند. یکی از معروف‌ترین نمونه‌های توکن رپدشده، رپد بیت‌کوین است که بیت‌کوین توکنیزه شده روی شبکه اتریوم است. سرویس بایننس بریج این قابلیت را برای بلاک‌چین‌های زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس نیز امکان‌پذیر کرده است.

بایننس بریج (Binance Bridge)  چیست؟

پل بلاک‌چین چیست

بایننس بریج یکی از خدمات جدید صرافی بایننس است که هدف اصلی آن افزایش تعامل میان زنجیره‌ای بین بلاک‌چین‌های مختلف و پل زدن بین زنجیره‌های گوناگون در این حوزه است. در حقیقت این سرویس این امکان را برای ما فراهم می‌کند تا کوین‌های موردنظر خود را به توکن رپدشده تبدیل کنیم تا بتوانیم از آنها روی زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس استفاده کنیم. با بهره‌گیری از این سرویس، دارایی‌های دیجیتال مانند بیت‌کوین، اتر، تتر، لایت‌کوین، پولکادات و بسیاری از کوین‌های محبوب دیگر می‌توانند وارد اکوسیستم بلاک‌چین بایننس شوند. به‌غیر از صرافی بایننس، کدام صرافی ارز دیجیتال معتبر است؟  پیوستن به بایننس بریج کار ساده است و با چند کلیک می‌توانیم به نقدینگی میان زنجیره‌ای در زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند دسترسی پیدا کنیم.

2 اصطلاح مهم در بایننس بریج،  پنهان کردن (Peg in) و بیرون کشیدن (Peg out)

اصطلاح «Peg» در دنیای بلاک‌چین به معنی وابسته کردن ارزش یک دارایی به دارایی دیگر است. دو ویژگی تعبیه شده در سرویس بایننس بریج Peg-in و Peg-out هستند که اجازه می‌دهند توکن‌های خود را از بلاک‌چین مبدأ به زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس را به توکن بومی بلاک‌چین موردنظر خود برگردانیم. برای تکمیل فرآیند Peg-in  به کیف پول سازگار با زنجیره بایننس و یا متامسک نیاز دارید. در ابتدا بلاک‌چین مبدأ را انتخاب می‌کنیم و میزان دارایی موردنظر خود را مشخص می‌کنیم. بایننس بریج آدرسی را برای ما ایجاد می‌کند که دارایی‌های خود را به آن واریز کنیم. در این مرحله زمانی مشخص می‌شود تا دارایی خود را وارد بلاک‌چین بایننس کنیم. پس از انجام عملیات واریز، سرویس بایننس بریج به همان مقدار توکن رپدشده به آدرس شما روی زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس ارسال می‌کند. پس از تکمیل تراکنش، بایننس بریج توکن‌ها را قفل می‌کند و مراحل انتقال به اتمام رسیده است. در این زمان می‌توانیم کار خود را با توکن رپد شده جدید آغاز کنیم.

عرضه بایننس بریج 0 . 2؛ پشتیبانی از اکثر توکن های اتریوم

 

عرضه بایننس بریج

بایننس نسخه دوم پروتکل بین زنجیره‌ای خود را با نام بایننس بریج ۲.۰ (Binance Bridge 2.0)  را به‌تازگی عرضه کرده است. این پروتکل جهت متصل کردن بلاک‌چین پرچمدار لایه اول بایننس (BNB Chain) به سایر شبکه‌های طراحی شده‌است. بایننس بریج 2 تقریباً از تمام توکن‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند و تعامل‌پذیری بین بلاک‌چین‌های مختلف را ارتقا می‌بخشد. تمامی کاربران با استفاده از اپلیکیشن بایننس و این پل، می‌توانند هم‌زمان به امور مالی متمرکز (CeFi) و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)  دسترسی پیدا کنند.

این پل بلاک‌چین که به‌روزرسانی نسخه اول بایننس بریج است، یک مکانیزم جدید جهت پل زدن توکن‌های لیست شده و برخی توکن‌های لیست نشده از شبکه اتریوم به BNB اسمارت چین، تحت عنوان “BTokens” ارائه کرده است. با کمک توکن‌های رپد در اکوسیستم بی‌ان‌بی اسمارت چین می‌توان به بررسی و کاوش در دنیای دیفای، بازی‌های بلاک‌چین و متاورس پرداخت.

در آذرماه سال 1400 بایننس به فعالیت نسخه اول Binance Bridge  پایان داد و پس از گذشت دو ماه برای تبدیل‌شدن به ارائه‌دهنده برتر زیر ساخت‌های بلاک‌چین، اسم شبکه لایه اول خود را به «BNB Chain» تغییر داد. ارائه این پل جدید نقش مهمی را در این مسیر ایفا می‌کند زیرا کاربران می‌توانند از سایر توکن‌های اکوسیستم بایننس بهره ببرند.

برنامه‌های آینده بایننس بریج 2

بر اساس گزارش ایننشال تایمز، بایننس در حال آماده‌شدن برای خرید کسب‌وکارهای غیر کریپتویی است. مدیرعامل بایننس «چانگ پنگ ژائو» به خبرگزاری‌ها اعلام کرده است که این خریدها می‌تواند بخش‌ها و حوزه‌های اقتصادی مختلف را با استفاده از بایننس بریج به عرصه کریپتو وارد کند. در اسفند 1400 نیز بایننس اعلام کرد مجوزهای لازم برای فعالیت در دبی کسب شده و قصد دارد از این کشور فعالیت‌های کسب‌وکار منطقه‌ای خود را مدیریت کند. گرفتن مجوز دارایی‌های مجازی از نهاد تنظیم مقررات در دبی، پس از آن صورت گرفت که کشور بحرین نیز برای این صرافی مجوز فعالیت صادر کرد.

سخن پایانی

پروژه بایننس بریج 2 ابزاری مهم جهت ارتقا سازگاری متقابل در عرصه بلاک‌چین است. در حقیقت هر فردی می‌تواند کوین‌ها و توکن‌های خود را در زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس انتقال دهد و یا از آنها استفاده کند. سرویس بایننس بریج 2 تنها بخشی از ‌یک پروژه بزرگ‌تر است و بایننس قصد دارد نقدینگی میان زنجیره‌ای بن بلاک‌‌چین‌های مختلف را بیشتر کند.

 

رپورتاژ آگهی*/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا