فراتر از خبر

خودرو بفروشیم یا نه؟

به گزارش خبرگزاری موج: قیمت خودرو و فروش آن نیز مانند سایر اقلام سرمایه‌ای، حتی کالاهای مصرفی پیرو شرایط تورم و سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی در حال تغییر هستند. البته رابطه این 2 مولفه برخلاف قیمت خودرو و خرید که معمولا همسو با یکدیگر حرکت می‌کنند، معکوس است. به این معنا که با رشد قیمت ماشین، فروش آن کاهش می‌یابد و بالعکس. موضوعی که علت عمده‌اش را باید در رکود و انتظار بازار برای مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته‌ای، آزادسازی واردات خودرو و ابلاغ تعرفه آن، به‌علاوه تنظیم عرضه و تقاضا از سوی خودروسازان جست‌وجو کرد. اما اگر دست‌کم تا پایان تابستان 1401 قصد فروش مخصوصا فروش فوری خودرو دارید، این تحلیل را ازدست ندهید.

فروش خودرو در تابستان، سخت اما شدنی

فروش خودرو، که به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است، در رکود نسبی فعلی سخت‌تر است. به‌این‌ترتیب تنها در شرایطی می‌توانید ماشین خود را به‌اصطلاح «به‌قیمت» یا حتی نزدیک به قیمت اصلی بفروشید که یا دوستان و آشنایان را از قصد فروش خود مطلع کنید؛ یا یک بازه زمانی طولانی را برای فروش خودرو در نظر بگیرید تا به قول فعالان بازار «طالب و مصرف‌کننده واقعی» آن پیدا شود. اما فروش فوری خودرو در بازارِ هم‌چنان منجمد با آهنگ کُند ذوب فعلی، کار سختی است؛ مخصوصا زمانی‌که به پول فروش خودرو احتیاج داشته باشیم.

مطلوب‌ترین گزینه یاری گرفتن از بهترین سایت خرید و فروش خودرو (https://www.hamrah-mechanic.com/)، کارشناسی فنی و حقوقی است که حتی تسهیلات خُرد خرید اقساطی خودرو را نیز ارائه دهد. امروزه افراد باهوش، همیشه راه‌های مطمئن اما زود بازده را انتخاب می‌کنند.

شرکت‌های فعال در زمینه خرید و فروش انواع ماشین، رابطه میان قیمت خودرو و فروش آن را با ترکیبی از اصول علمی و تجربی در بازار روز خودرو، تحلیل می‌کنند و می‌کوشند با استفاده از روابط و منابع خود، خودرو هر فروشنده شخصی را به بهترین قیمت و در سریع‌ترین زمان ممکن به فروش برسانند. پس با سپردن کار به متخصصان امر می‌توان رابطه واگرای افزایش قیمت خودرو و فروش آن را هم‌گرا کرد.

امروزه تنها شرکتی که تمام خودروهای موجود در نمایشگاه خود را کارشناسی کرده، همراه مکانیک است. علاوه‌بر آن اگر قصد فروش فوری خودرو را دارید نیز می‌توانید روی این شرکت حساب کنید.

فروش خودرو

چه زمانی ماشین بفروشیم، چه زمانی بخریم؟

در اوضاع فعلی کشورمان، تمامی مولفه‌های اقتصادی در گرو حل برخی مسائل سیاسی و اتخاذ تصمیم‌های مدیریتی به‌موقع است. به همین دلیل گاه فاکتورهای اقتصادی مانند قیمت خودرو را نباید تنها با ابزار تحلیل بازار سنجید. اگر با نگاهی فراگیر به قیمتِ همه اقلام مصرفی و سرمایه‌ای بنگریم، به این دیدگاه خواهیم رسید: «وقتی بازار به این نتیجه برسد که افق روشنی برای حل مشکلات در عرصه‌های مختلف طی کوتاه‌مدت به چشم نمی‌خورد، افزایش قیمت خودرو می‌تواند رونق خرید و فروش آن را توامان رقم بزند.»

موضوعی‌ که عامل اصلی آن ترس از گرانی بیشتر در روزها، هفته‌ها و یک یا 2 ماه آینده ارزیابی می‌شود و سبب خواهد شد آن دسته از مالکان خودرو که قصد تبدیل ماشین زیر پایشان به مدل بالاتر را دارند تصمیم به فروش فوری خودرو بگیرند. همچنین «ترس از گرانی بیشتر در آینده» خریداران را به تکاپو می‌اندازد که هر چه سریع‌تر پس‌انداز و سرمایه‌شان را به خودرو مورد نظر تبدیل کنند. اوضاع غیرشفافی که اکنون، در تابستان 1401 در آن به سر می‌بریم.

روند معکوس

زمانی‌که تورم تحت تاثیر مولفه‌های مختلف اقتصادی و غیراقتصادی به سرعت رشد می‌کند، قیمت خودرو و فروش آن می‌توانند هم‌سو با یکدیگر پیش بروند. البته معمولا روندهای این‌چنینی برای مدت طولانی پایدار نیستند؛ اما رشد مستمر تورم می‌تواند خودرو را که در ذات کالایی مصرفی است، بیش از پیش به محصولی برخوردار از ارزش سرمایه‌گذاری تبدیل کند. بنابراین ماه‌های باقیماند از تابستان امسال را باید دوره‌ای دانست که خرید و فروش خودرو در بدنه اصلی بازارِ خودروهای پرتیراژ ایران خودرو و سایپا رونق دارد.

کلام پایانی؛ قیمت خودرو تا یک‌سال آینده به کجا ختم می‌شود؟

به قول معروف «این‌گونه که باد می‌آید و برگ‌ها می‌جنبند» شیب گرانی تا سال 1402 نیز امتداد خواهد یافت و همین موضوع رشد تقاضا برای خودروهای ارزان‌تر و دردسترس‌تری چون محصولات ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو را به همراه دارد. وقتی فاصله عرضه و تقاضا از آن‌چه هم‌اکنون هست نیز پیشی بگیرد، علاوه‌بر تورم، عامل دیگری برای افزایش قیمت خودرو و جو روانی حاکم بر آن پدید می‌آید و این عوامل دومینووار موجب رشد قیمت‌ها می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا