اخبار بورس

ریزش بورس حاصل بی اعتمادی به بازار سهام است

با توجه به ارائه گزارش های شرکت بورسی، پیش بینی می شد، بازار سرمایه در هفته پیش رو روند صعودی به خود گیرد اما افت بازار بورس امروز 1 آبان 1400، نشان داد بازار بورس توجهی به گزارش شرکت ها ندارد و این ریزش حاصل بی اعتمادی به بازار سهام است.

ریزش بورس حاصل بی اعتمادی به بازار سهام است

به گزارش بورس فردا، به نقل از تجارت نیوز، شاخص بورس امروز حدود ۲۸ هزار واحد افت کرد و تعداد زیادی از نمادها منفی بودند. شاخص بورس امروز به یک میلیون و ۴۰۷ هزار تومان رسید و به کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نزدیک شد.

در بورس امروز حقوقی‌ها حدود ۷۷۰میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. ارزش کل معاملات خرد چهار هزار و ۱۹۰میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی ۳۷درصد یعنی هزار و ۵۴۰میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان ۱۸درصد از کل معاملات شد.

بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه «محصولات شیمیایی»، «سرمایه گذاری‌ها» و «فلزات اساسی» رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های «مواد و محصولات دارویی» و «اطلاعات و ارتباطات» به نفع حقیقی‌ها تمام شد.

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سهام در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره شرایط موجود در بازار اینگونه توضیح داد که شرایط برای احیا و بهبود شرایط بازار وجود دارد اما یکی از موانع موجود عدم اعتماد سهامداران و خریداران به بازار است. در روزهای گذشته شاهد آن بودیم که عرضه برای سهم‌های مثبت زیاد بود و شرایط کنترلی در بازار دیده می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با آینده بازار پیش‌بینی کرد: اگر شاخص کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را از دست دهد انتظار می‌رود شاخص در در کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان باقی بماند و برای بازگشت به یک میلیون و ۴۰۰ نیاز به محرک و اعتماد بیش‌تری خواهد داشت.

ایمان رئیسی با اشاره به گزارش شش ماهه شرکت‌ها ادامه داد: گزارش شش ماهه شرکت‌ها عملکرد مثبتی از آن‌ها را نشان می‌داد و به همین علت کارشناسان شاخص بورس این هفته را مثبت پیش‌بینی کردند اما روند بازار امروز نشان داد که بورس و سهامدران به گزارش‌ها بی‌توجهی کردند.

همچنین این کارشناس عقیده دارد با توجه به اعداد و ارقام موجود در بازار می‌توان دریافت که پول در بازار وجود دارد اما عدم اعتماد برای ورود به بازار شرایط را سخت کرده است.

عمکلرد مدیران جدید سازمان چگونه است؟

رئیسی به امروز و فردا کردن مسئولان سازمان برای بهبود شرایط اشاره کرد و توضیح داد: هنوز مدت زیادی از فعالیت مسئولان جدید سازمان نگذشته است اما مسئولان جدید هم برای بهبود شرایط امروز و فردا می‌کنند و شرایط را به تاخیر می‌اندازند.

او در ادامه گفت: یک نقدی که به دولت قبل وارد بود افزایش فروش اوراق بود که به بازار کمک کنند. در حال حاضر بازار در شرایطی قرار دارد که باید برای بهبود شرایط و فاصله گرفتن بازار از رکود به فکر راهکارهایی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا