اخبار بورسارز دیجیتال

هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بورس خارج شد

امروز 17 مهر 1400 شاخص کل بورس، با 22 هزار و 280 واحد افت، باعث خروج 1000میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بورس شد. در این گزارش به بررسی آخرین تحولات بازار سهام پرداختیم.

خروج 1000 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بورس تهران

به گزارش بورس فردا به نقل از  اقتصادنیوز، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس 22 هزار و 280 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 465 هزار واحد رسید.

اولین سقوط پائیز

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در 30 دقیقه ابتدایی بیش از 5 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 22 هزار و 280 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 465 هزار و 983 واحد رسید. شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 6 هزار و 705 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 420 هزار و 580 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 351 واحد تنزل کرد و به رقم 20 هزار و 980 واحد رسید.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 97 نماد رشد قیمت داشتند که 63 نماد بورسی و 34 نماد فرابورسی بودند. همچنین 393 نماد کاهش قیمت داشتند که 283 نماد بورسی و 110 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 19 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 80 درصد بازار افت قیمت داشتند.

چهارمین روز خروج پول حقیقی

روز شنبه برای چهارمین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 940 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه رشد 370 درصدی داشته است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام آریان (پارس آریان) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 107 میلیارد تومان بود. پس از آریان، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «تاپیکو» و «پارسان» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند.

همچنین سه نماد «شستا»، «بفجر» و «شفن» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «بپاس» و «زاگرس» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شپاس»، «پخش» و «شکام» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فسبزوار صدرنشین است و کیمیاتک و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز توسن، فجهان و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های فروش پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 55 درصد افت کرد و در رقم 147 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 368 درصد افزایش یافت و 398 میلیارد تومان شد.

شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (شکام) با صف‌ خرید 85 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شکام، نمادهای ولیز (شرکت لیزینگ ایران) و قشیر (شرکت قند شیروان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به برکت (شرکت دارویی برکت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 61 میلیارد تومانی داشت. پس از برکت، شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 237 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهارشنبه 32 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 11 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 754 میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات اوراق بدهی نیز که 53 درصد ارزش کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد به 8 هزار و 775 میلیارد تومان بالغ شد که افت 46 درصدی را نسبت به روز چهاشنبه نشان می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز وبهمن (شرکت سرمایه گذاری بهمن) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 247 میلیارد تومان بود.

پس از وبهمن، نماد کدما بیشترین ارزش معاملات را داشت و شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شستا و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد 767 میلیون و 406 هزار و 63 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. خبهمن و شبندر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا