اخبار مهم اقتصادی

کف هزینه سفر در نوروز 1401 چقدر است؟

نوروز فرصت مناسبی برای سفر است اما متاسفانه هزینه اقتصادی سفرهای داخلی به قدری بالا رفته است که تمام اقشار جامعه قادر به استفاده از این فرصت نیستند. در این گزارش به بررسی هرینه سفرهای نوروزی پرداختیم.

کف هزینه سفر در نوروز 1401 چقدر است؟

به گزارش بورس فردا و به نقل از عرشه آنلاین نگاهی به قیمت‌های اعلام شده از سوی آژانس‌های مسافرتی، نشان می‌دهد که تور سه روزه در هتل سه ستاره شهرهای مشهد، کیش و قشم، برای هر نفر از سه میلیون و پانصد هزار تومان شروع می‌شود و به بیش از شش میلیون تومان می‌رسد.

تورهای نوروزی پرطرفدار در برخی شهرهای کشورهای همسایه ایران، مانند استانبول، وان، آنتالیا، و ایروان نیز برای هتل‌های سه‌ ستاره و چهار شب اقامت، با توجه به نوع پرواز داخلی یا خارجی، از ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان آب می‌خورد. اما برای مسافرت به دبی حداقل به ۳۲ میلیون تومان برای اقامت در هتل سه ستاره نیاز است.

قیمت تورهای زمینی هم دست‌ کمی از تورهای هوایی ندارد.

قیمت تور نوروزی هفت‌ روزه زمینی ارمنستان برای هر فرد از هفت میلیون تومان شروع می‌شود و به ۹ میلیون تومان می‌رسد.

تور چهار روزه تفلیس نیز برای هفت روز، از هفت میلیون و پانصد هزارتومان شروع می‌شود و بنا به درجه هتل، افزایش می‌یابد.

حداقل قیمت تور هشت‌ روزه زمینی ایروان برای هر فرد، شش میلیون و پانصد هزار تومان است.

مقصد شناخته‌شده گردشگری دیگری مانند «پوکت» برای سه شب اقامت (۲۹ اسفند تا ۳ فروردین ) از ۴۲ میلیون در هتل چهار ستاره، تا ۶۰ میلیون تومان برای هتل پنج‌ستاره قیمت دارد.

«کوش‌آداسی» نیز برای همان بازه زمانی، از ۱۳ تا ۲۶ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

مالدیو نیز برای چهار شب اقامت، بنا به درجه هتل، از ۴۰ میلیون تومان شروع می‌شود و برای هتل‌های پنج ستاره به ۱۷۰ میلیون تومان می‌رسد.

با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا و لغو ویزای مسافرتی به کشورهای اروپایی، شرکت‌های گردشگری برای نوروز تور اروپایی ندارند اما قیمت بلیت هواپیما برای کسانی که با دلایل گوناگون می‌خواهند انفرادی به اروپا سفر کنند، شامل مبالغ هنگفتی است.

بلیت‌های قیمت‌گذاری‌شده در یکی از سایت‌های شناخته‌شده مسافرتی در ایران، قیمت‌های برخی از پروازهای خارجی رفت و برگشت در بازه زمانی ۲۹ اسفند تا ۵ فروردین، برای یک فرد بزرگسال تهران – پاریس از ۱۴ تا ۹۲ میلیون تومان تهران – آمستردام از ۱۳ تا ۳۵ میلیون تهران – وین از ۱۲ تا ۹۳ میلیون تهران – برلین از ۱۶ تا ۳۵ میلیون تومان در همان بازه زمانی، قیمت بلیت پروازهای تهران- لندن از ۱۸ تا ۹۵ میلیون تهران-تورنتو از ۴۰ تا ۶۸ میلیون تهران – نیویورک از ۲۴ تا ۱۰۰ میلیون و تهران – سیدنی از ۴۳ تا ۱۴۰ میلیون تومان است.

سفرهای داخلی هم رویا است.

مشاهده سایت‌های رزرو هتل نشان می‌دهد که برای اقامت هر فرد از ۲۹ اسفند تا سوم فروردین در مشهد، باید از ششصد هزار تومان برای هتل یک‌ستاره و تا ۹ میلیون تومان برای هتل پنج‌ستاره هزینه کرد.

برای شهر شیراز، قیمت سه شب اقامت در نوروز برای هر فرد، از یک میلیون و دویست هزار تومان در هتل دوستاره شروع می‌شود و به پنج میلیون و سیصد هزارتومان در هتل پنج ستاره می‌رسد.

در اصفهان، هر فرد برای سه شب اقامت در هتل سه‌ ستاره باید از دو تا چهار میلیون تومان هزینه کند.

این ارقام، جدا از قیمت‌های بالای هواپیما است که فقط برای مسیر یک‌ طرفه در روز ۲۹ اسفند، به‌تقریب، از تهران به مشهد یک میلیون تومان، از تهران به شیراز ۹۰۰هزار تومان، از تهران به اصفهان ۷۵۰ هزار تومان، و از تهران به کیش یک میلیون و سیصد هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

با توجه به این مبالغ، اگر تا چند سال پیش تنها سفرهای خارجی آرزویی بلندمدت و نیازمند پس‌انداز بود حالا سفرهای داخلی هم به سادگی در دسترس خانواده‌های ایرانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا