اخبار مهم اقتصادیپیشنهاد سردبیر

پشت پرده تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به عده‌ای خاص یکی از اشتباهات فاحش دولت پیشین بوده است که موجب ایجاد رانت شده در حالی که منافع ارز ترجیحی باید به مردم بازگردد.

پشت پرده تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی

به گزارش بورس فردا و به نقل از خبرگزاری ایرنا، رییس جمهوری در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: تا امروز جلسات متعددی در ستاد اقتصادی دولت برای بررسی این موضوع داشته‌ایم. با اقتصاددانان خارج از مجموعه دولت هم رایزنی و بحث و تبادل نظر شد. شاهد بودیم پول سفره مردم، در جیب چند دلال رفت. باید این موضوع طوری اصلاح شود که پول در جیب مردم برود و در سفره مردم ظاهر شود.
آیت الله سید ابراهیم رییسی تاکید کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ضرورت دارد اما این کار را با غافلگیری انجام نخواهیم داد و مردم را نسبت به آن بی اطلاع نخواهیم گذاشت و شوک به بازار ایجاد نخواهیم کرد. همه جوانب سنجیده می‌شود به طوری که بازار و مردم در جریان این تصمیم قرار گیرند.
رییس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: این اصلاح جزو برنامه‌های دولت است که انجام می‌شود و در وقت مناسب به مردم اطلاع می دهیم. در این موضوع، مشارکت مردم شرط اجرای موفق است.
در همین راستا، نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه ارز یک دارایی متعلق به دولت است، اظهار داشت: دسترسی عده ای به ارز ۴۲۰۰ تومانی با عنوان حمایت از جامعه موجب ایجاد رانت شده و توسط برخی سوداگران مورد سواستفاده قرار گرفته است، به همین دلیل نفعی که دولت از عرضه این ارز دنبال می کرد به جامعه نرسیده است.
«رضا زیتون نژاد» تصریح کرد: عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی اثری بر کاهش قیمت کالاهای اساسی و عمومی در بازار نداشت و به همین دلیل انتقادات بسیاری را از سوی فعالان و کارشناسان اقتصادی به دنبال داشته است.
وی با تاکید بر اینکه نتیجه نهایی ارائه این نرخ ارز کاهش قیمت ها در بازار نبوده است، خاطرنشان کرد: نباید ارز ارزان در اختیار بخشی قرار بگیرد بدون اینکه سودی به مردم منتقل شود، این روند تنها موجب آسیب شده زیرا مزیتی از دولت سلب شده اما به جیب ملت نرفته است.
به گفته زیتون نژاد، اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی نتواند سطح عمومی قیمت کالاها را کاهش دهد، تخصیص آن توجیه اقتصادی ندارد و حذف آن می تواند کمک بیشتری به اقتصاد کند.
وی تصریح کرد: البته حذف این ارز نیاز به برنامه ریزی مناسب دارد زیرا می تواند به طور ناگهانی موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی شود، به همین دلیل دولت باید به دنبال راه حلی دقیق برای حفظ تعادل در بازار باشد.
نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی بعد از حذف می تواند به صورت حمایت های مالی در اختیار اقشار آسیب پذیر قرار بگیرد.
وی افزود: طبق دستور رییس جمهوری مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید راهکاری اجرایی شود که این روند منجر به افزایش قیمت دارو کالای اساسی نشود و منافع ناشی از این کار مستقیم به مردم برسد.
به گزارش ایرنا، طی روزهای گذشته «احسان خاندوزی» امور اقتصادی و دارایی نیز اعلام کرد که ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه های بسیاری را بر فعالان اقتصادی تحمیل می‌کند که نیاز به تغییر این روند در کشور دیده می شود.
وی تاکید کرد که ارز ۴۲۰۰ تومانی مشکلی را برای مدیران ایجاد نمی‌کند اما ادامه این مسیر و تاخیر در اجرای برنامه‌ها، فعالان اقتصادی را با چالش رو به رو کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا