مانع تراشی بانک ها در روند دریافت تسهیلات ودیعه مسکن

مانع تراشی بانک ها در روند دریافت تسهیلات ودیعه مسکن

در حالی که دولت، تلاش بر رفع مشکلات معیشتی مردم در تامین مسکن دارد؛ علی الحال با قوانین سفت و سختی که بانک ها اعمال کردند تنها 17 هزار نفر موفق به دریافت این تسهیلات دولتی شدند. در این گزارش به جزئیات موانع موجود بر سر راه دریافت تسهیلات ودیعه مسکن می پردازیم

0 6

در حالی که دولت، تلاش بر رفع مشکلات معیشتی مردم در تامین مسکن دارد؛ علی الحال با قوانین سفت و سختی که بانک ها اعمال کردند تنها 17 هزار نفر موفق به دریافت این تسهیلات دولتی شدند. در این گزارش به بررسی موانع موجود بر سر راه دریافت تسهیلات ودیعه مسکن می پردازیم

سنگ‌اندازی بانک‌ها برای دریافت وام ودیعه مسکن

به گزارش بورس فردا، به نقل از تجارت‌نیوز، از اواسط خرداد ماه ثبت نام دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن آغاز و در نهایت مهلت ثبت نام تا آذرماه تمدید شد.

براساس این گزارش تمام مستاجران واجد شرایط دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن می­‌توانند برای ثبت نام به سامانه https://tem.mrud.ir/ مراجعه و نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

متقاضیان برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن باید حتما متاهل یا سرپرست خانوار باشند. افراد دارای اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌­نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری باشند.

چنانچه متقاضی تا حداکثر دو هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامن‌ها اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌شود.

سقف تسهیلات ودیعه مسکن بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران ۷۰ میلیون تومان، کلانشهرهای مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان است.

بازپرداخت این تسهیلات برای تهرانی‌ها ۵ ساله و برای سایر شهروندان ۳ ساله است؛ نرخ سود این تسهیلات برای همه متقاضیان، ۱۳ درصد خواهد بود.

طبق تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای این مصوبه در نظر گرفته شده است. متقاضیان همچنان فرصت دارند درخواست خود را در سامانه اعلام شده ثبت کنند.

براساس این گزارش پیش از تمدید مهلت ثبت‌نام وام بسیاری از متقاضیان با مشکلاتی از جمله پیدا کردن ضامن رسمی و همچنین انتخاب کردن بانک مواجه بودند که به گفته محمودزاده در حال رایزنی با بانک مرکزی برای رفع این مشکلات بودند.

به نظر می‌رسد بانک‌ها در حال حاضر هیچ تمایلی برای اصلاح رویه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن ندارند و با وجود تذکرات بسیار زیاد توسط مسئولان مسکنی و همچنین بسیاری از نمایندگان در رابطه با داشتن ۲ ضامن همچنان این روش توسط بانک‌ها ادامه دارد.

گفتنی است بیش‌ از ۳۴۰ هزار نفر تاکنون به سیستم بانکی معرفی شده‌اند و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی ثبت‌نام‌کرده و حدود ۳۴۰ هزار متقاضی مدارک خود را بارگذاری کرده و ۱۷ هزار نفر تسهیلات ودیعه مسکن دریافت کرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.