اخبار مهم اقتصادی

فروش استخوان بهداشتی در فروشگاه ها

در روزهای گذشته ویدیویی در فضای مجازی منتشر گردید که در آن از فروش استخوان در فروشگاه های زنجیره ای خبر می داد که این ویدیو با واکنش‌های بسیار زیادی از سوی مردم مواجه شد. حال کارشناسان در واکنش به این ویدیو اعلام کردند فروش استخوان پدیده تازه ای نمی باشد و عرضه استخوان دامی قبل از این نیز وجود داشته است و اکنون به شکل بهداشتی عرضه می گردد. در ادامه خبر کامل فروش استخوان در فروشگاه ها را در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم:

جزییات فروش استخوان در فروشگاه ها

به گزارش بورس فردا و به نقل از تجارت‌نیوز، ماجرا عرضه استخوان راسته گوسفندی، در فروشگاه‌ها که این روزها در فضای مجازی، دست به دست می‌شود چیست؟

به نقل از اقتصاد آنلاین، به تازگی در فضای مجازی فیلمی از عرضه استخوان راسته گوسفندی، در یکی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در بسته بندی‌های با مجوز سازمان دامپزشکی، در حال دست به دست شدن است.

این فیلم با واکنش‌های زیادی از سوی مردم مواجه شده است و برخی دلیل اصلی آن را شرایط نامساعد اقتصادی عنوان می‌کنند.

اما، کارشناسان، فروش استخوان را پدیده تازه نمی‌دانند و معتقدند عرضه استخوان دامی به عنوان بخشی از آلایش قابل مصرف دام، پیش از این نیز وجود داشته و اکنون شکل عرضه بهداشتی‌ آن بیشتر شده است.

عرضه استخوان دامی به شکل بسته بندی در فروشگاهای زنجیره‌ای پدیده‌ی تازه‌ای نیست و در سال‌های گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم. به طور نمونه در سال ۹۷ انتشار تصاویر مشابه در فضای مجازی جنجال زیادی برپا کرد، به نحوی که مسئولان مجبور به واکنش شدند.

از جمله آن‌ها علی‌صفر ماکنعلی، معاون وقت سازمان دامپزشکی، بود که در آن زمان از برخورد با عرضه کننده استخوان گوسفندی که تصاویر آن در فضای مجازی منتشر شده بود به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی، خبر داد و توضیح داد که اگر مشکل بهداشتی آن برطرف شود و متقاضی برای آن وجود داشته باشد، عرضه این نوع گوشت مشکلی ندارد.

فروشی پدیده جدیدی نیست

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور نیز معتقد است؛ استخوان فروشی پدیده جدیدی نیست و بیش از نیز وجود داشته و اکنون شکل عرضه بهداشتی‌ آن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیشتر شده است.

منصور پوریان یادآور شد: براساس تعاریف سازمان دامپزشکی کشور که مبنای آن قوانین سازمان بهداشت جهانی دام است، همه بخش‌های قابل مصرف یک دام از جمله استخوان همانند گوشت است و می‌تواند مورد مصرف مردم قرار گیرد.

وی تاکید کرد: طبق قوانین سازمان دامپزشکی اگر در بازار، تقاضا برای مصرف نوع خاصی از گوشت قرمز یا سفید وجود داشته باشد و شرایط بهداشتی و سلامت آن حفظ شود، بسته‌بندی و عرضه آن مشکلی ندارد.

به گفته رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور، مصرف آلایش دامی از جمله استخوان در کشور از گذشته به شکل فله انجام می‌شده است.

پوریان تصریح کرد: مصرف استخوان در پخت غذای ایران امری متداول است که از پرمصرف‌ترین آن‌های می توان به استفاده قلم در تهیه سوپ یا استفاده از دنده گوسفندی در پخت قرمه سبزی اشاره کرد.

وی معتقد است؛ عرضه استخوان گوسفندی یا گاوی در فروشگاه‌ها به شکل بسته بندی و با مجوز دامپزشکی می‌تواند به معنی حرکت به سمت عرضه بیشتر بهداشتی آلایش دامی از جمله استخوان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا