سبدگردان ها و کارگزاری ها

رضایت شغلی به چه معناست؟ + دانلود رایگان پرسشنامه رضایت شغلی

در این مطلب به شرح معنای رضایت شغلی می پردازیم و دانلود رایگان پرسشنامه رضایت شغلی را در اختیار شما قرار می دهیم. همه افراد از رضایت شغلی صحبت میکنند، افرادی که میزان رضایت شغلی پایینی دارند از شغل خود ناراضی و گله مند هستند. اما افرادی که میزان رضایت بالایی از شغل خود دارند به شغل خود افتخار میکنند. در این مقاله به معنی و مفهوم رضایت شغلی میپردازیم همچنین یک پرسشنامه رضایت شغلی برای شما عزیزان تنظیم کردیم، پس تا انتها مارا در این مقاله همراهی کنید.

رضایت شغلی به چه معناست؟

وقتی صبح ها با کلی دردسر از خواب بیدار می‌شوید
وقتی برای رفتن به محل کارتان اصلاً انگیزه ای ندارید
وقتی به هر بهانه ای سرکارتان را به اصطلاح “می‌پیچونید”
وقتی در انجام کارتان کم می‌گذارید
وقتی…
همه این ها یعنی از شغلتان هیچ لذتی نمی‌برید. چرا که افرادی که رضایت شغلی دارند نه تنها هیچ کدام از این اتفاقات بالا برایشان نمی‌افتد، بلکه به شدت برای رفتن به محل کار خود و البته از کار کردن زیاد لذت می‌برند و کارشان را دوست دارند. شاید بهترین تعریفی که می‌توان از رضایت شغلی داشته باشیم همین باشد…

وقتی ما کارمان را دوست نداریم و آن را بی میل انجام می دهیم، اثرات مخرب و جبران ناپذیری در زندگی ما می‌گذارد. از جمله:

خیلی زود خسته می‌شویم و از کارمان به هیچ وجه لذت نمی‌بریم.
پیشرفتی در آن کار نخواهیم داشت و به شدت درجا خواهیم زد.
مسلماً افزایش درآمد و حقوق هم در آن کار به کمترین حد ممکنش می‌رسد.
طبیعتاً وقتی از شغلمان لذت نبریم و آن را درست انجام ندهیم، مشکلات مالی ناشی از آن به دنبالمان خواهد آمد.
بدخلقی و عصبانیت، دیگر نتیجه عدم رضایت شغلی خواهد بود.
و کلی اتفاق بد دیگر در پی عدم رضایت داشتن از شغل برایمان خواهد افتاد…

رضایت شغلی = اتفاقات خوب در زندگیمان

همان طور که رضایت نداشتن از کار مشکلات زیادی را برای ما در پی خواهد داشت، مسلماً رضایت شغلی هم باعث به وجود آمدن کلی اتفاق خوب در زندگیمان خواهد شد که می‌تواند برای رسیدن به موفقیت به شدت کمکمان کند. از جمله:

هر روز صبح یک تولد دوباره برای ماست و با عشق هر روزمان را آغاز خواهیم کرد.
وقتی عاشق کارمان باشیم از هیچ فرصتی برای پیشرفت دریغ نخواهیم کرد و رشد قابل توجهی نصیبمان خواهد شد.
افزایش حقوق و درآمد هم بدون شک نصیب آن هایی می‌شود که کاری را بدون عیب انجام می دهند و این امر هم برای آن هایی هست که کار را با تمام وجود و با عشق به سرانجام می رسانند. در ادامه بخوانید رضایت شغلی به چه معناست؟ + دانلود رایگان پرسشنامه رضایت شغلی.

همچنین بخوانید: آیا بورس شغل است؟

میزان رضایت خودتان از شغلتان

حالا که مزایا و معایب افزایش رضایت شغلی را دانستیم، فکر می‌کنم بهترین زمان باشد برای این که راه های افزایش رضایت شغلی را بیان کنیم. پس در ادامه همراه با ما باشید تا بتوانید میزان رضایت خودتان از شغلتان را به حداکثر برسانید…

1. به خوبی های شغلتان بیندیشید: یکی از بهترین کارهایی که می‌توانیم برای افزایش رضایت شغلی انجام دهیم، این است که به مزایای آن فکر کنیم. یعنی ببینیم که شغلمان نسبت به سایر شغل ها چه برتری دارد؟ اگر آن را عوض کنیم، بازهم درآمد شغل فعلیمان را خواهیم داشت؟ میزان درجه آسانی آن نسبت به سایر شغل ها چقدر است؟ اگر این شغل را نداشتم چگونه زندگی خود و خانواده ام را پیش می‌بردم؟ و…

از این دست سوالات از خودتان بپرسید و خوبی های شغلتان را با خود مرور کنید. شک نکنید که این کار احساس شما را نسبت به شغلتان بسیار بهتر و رضایتتان را به شدت افزایش خواهد داد. برای موفقیت باید رضایت شغلی داشت.

2. رابطه خوب با همکاران: شما همه زمانی را که در محل کار خود هستید با همکارانتان سپری می‌کنید. پس طبیعی است که باید از کنار آن ها بودن لذت ببرید، وگرنه قطعاً عدم رضایت شغلی را برایتان به همراه خواهد داشت. تا می‌توانید رابطه خودتان را با این همکاران بهتر و بهتر کنید. هر چه رابطه شما با آن ها بهتر باشد، مسلماً لذت بیشتری هم خواهید برد.

همین الآن که دارم این مقاله را برای شما می‌نویسم، در جمع همکاران خود هستم. همکارانی که مطمئنم اگر نبودند و رابطه ام با آنها تا این حد خوب نبود، الآن بسیاری از موفقیت هایی که بهشان رسیده ام هم وجود نداشته اند. پس با همکاران خود رابطه بسیار خوبی داشته باشید تا رضایت شغلیتان به شدت افزایش پیدا کند.

3. صحبت با افراد تاثیر گذار در عدم رضایت ما از شغل: اگر کسی یا کسانی در عدم رضایت داشتن شغلی شما تاثیر گذار هستند، بسیار محترمانه با آن ها صحبت کنید و به دنبال توافق دوطرفه باشید. این کار شما به رفع بسیاری از مشکلات در محل کار کمک می‌کند.

مثلاً: اگر با رئیستان درباره میزان حقوقی که دریافت می‌کنید مشکل دارید، حتماً با او در این باره صحبت کنید و سعی کنید به خواسته خود برسید. یا اگر با یکی از همکارانتان درباره یکی از مسائل کاری اختلاف نظر دارید، هر چه سریع تر و تا این مشکل بزرگ و بزرگ تر نشده آن را حل کنید. و یا حتی اگر با کسی قهر هستید، سریعاً رابطه تان را با او خوب کنید تا جو اطرافتان و البته حال خودتان متشنج نشود. حتماً این کار را انجام دهید تا حستان نسبت به شغلتان بسیار بهتر شود و به آن علاقه پیدا کنید. برای افزایش رضایت شغلی باید سخت کار کرد.

4. تلاش برای ارتقاء درجه شغلی: دقت کردید وقتی برای رسیدن به هدفی که از ته قلب آن را دوست دارید و می‌خواهید به آن برسید تلاش می‌کنید، چه انرژی و شور و شوق بالایی دارید؟ تمام وقت و زمان خود را می‌گذارید و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرید تا بتوانید به آن هدف برسید. درست است؟

می‌توانید برای افزایش رضایت شغلیتان هم از این شیوه استفاده کنید. یعنی هدفی برای خود تعیین کنید و سعی کنید برای رسیدن به آن هر کاری که می‌توانید انجام دهید. بهترین هدفی هم که می‌توانید انتخاب کنید ارتقاء شغلی است. وقتی ارتقاء شغلی پیدا می‌کنید هم جایگاه اجتماعیتان بالا خواهد رفت، هم درآمدتان و در نتیجه رضایت شغلیتان…

5. دور شدن از احساسات منفی: تا می‌توانید باید از احساست منفی دور و برتان دوری کنید. یعنی نگذارید با بیان بعضی حرف ها، یا با فکر کردن به نکان منفی مانند بی عدالتی، غیر مفید بودن، مقایسه خودتان با دیگران و… حال خوبتان خراب شود. این احساسات منفی نه تنها ما را به جایی نخواهند رساند، بلکه حالمان را بدتر و بدتر هم خواهند کرد. پس حتماً از همه اتفاقات منفی دور باشید…در ادامه رضایت شغلی به چه معناست؟ + دانلود رایگان پرسشنامه رضایت شغلی.

دانلود رایگان پرسشنامه رضایت شغلی

دانلود-پرسشنامه-رضايت-شغلی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا