راهنمای خرید باند

این روزها در بازار انواع باند به فروش می‌رسند و این موضوع می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد. زیرا اگر تخصص کافی نداشته باشید، انتخاب باند کمی سخت به نظر می‌رسد. با اینکه مارک‌ها و انواع مختلفی از بلندگوها عرضه می‌شوند، ولی همگی آنها را می‌توان در دو گروه باند اکتیو و باند پسیو قرار داد. هر کدام از این‌ها مزایا و معایب خود را دارند و شما باید با توجه به نیازتان یک مدل را انتخاب کنید.

0 35

این روزها در بازار انواع باند به فروش می‌رسند و این موضوع می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد. زیرا اگر تخصص کافی نداشته باشید، انتخاب باند کمی سخت به نظر می‌رسد. با اینکه مارک‌ها و انواع مختلفی از بلندگوها عرضه می‌شوند، ولی همگی آنها را می‌توان در دو گروه باند اکتیو و باند پسیو قرار داد. هر کدام از این‌ها مزایا و معایب خود را دارند و شما باید با توجه به نیازتان یک مدل را انتخاب کنید.

ما در این مطلب راهنمای خرید باند را برای شما آورده‌ایم و توضیح می‌دهیم که باند اکتیو بهتر است یا باند پسیو؟ همچنین فروشگاه آوازک را به شما معرفی می‌کنیم تا بلندگوی مورد نظر خود را با قیمت مقرون به‌صرفه از این فروشگاه خریداری کنید.

 

ویژگی های باند اکتیو

1. آمپلی فایر:

شاید بتوان مهمترین تفاوت بین باندهای پسیو و اکتیو را وجود آمپلی فایر در نظر گرفت. بلندگوهای اکتیو اکثرِ قطعات الکترونیکی داخلی را در خود جای می‌دهند و این موضوع راه‌اندازی و استفاده از آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. آنها یک آمپلی فایر داخلی دارند و تنها چیزی که برای شروع به کار می‌خواهید، یک منبع تغذیه (یا باتری) برای کار کردن است. در اسپیکر اکتیو آمپلی فایر قرار دارد، بنابراین فقط باید بلندگو را به برق یا باتری وصل کنید. به طور کلی برای استفاده از باند اکتیو نیازی به تجربه فنی ندارید و تنظیم کردن آن ساده است.

2. میکسر:

در واقع داشتن آمپلی فایر داخلی وجه تمایز بین اسپیکرهای اکتیو و پسیو است که بیشتر افراد از آن مطلع هستند، اما به غیر از این، تفاوت‌های دیگری وجود دارند. اما بلندگوهای اکتیو به همراه میکسر داخلی به فروش می‌رسند، این بدان معنی است که با تنظیمات EQ می‌توانید صدا را به صورت زنده با اسپیکر و با استفاده از استانداردهای حرفه‌ای ترکیب کنید. این مدل از اسپیکرها برای گروه‌های موسیقی و دی‌جی‌ها کاربردی به حساب می‌آیند.

3. کیفیت صدا:

تفاوت بین باندهای اکتیو و پسیو نیز بر کیفیت صدا تاثیر می‌گذارد. بلندگوهای اکتیو طوری طراحی شده‌اند که به صورت یک واحد کار کنند، پس صدا از اجزایی شنیده می‌شود که برای کار کردن با هم به طور اصولی طراحی شده‌اند. به زبان ساده، اجزای سازنده مکمل و هماهنگ با همدیگر هستند، بنابراین صدایی خوب ایجاد می‌شود.

4. عدم انعطاف پذیری:

 با بلندگوهای اکتیو، افراد برای تغییر صدا گزینه‌های زیادی ندارند. این امکان برایتان وجود ندارد که به سادگی قطعات جدیدی را به مجموعه اضافه کنید. به عنوان مثال، اگر دلتان بخواهد مقداری از صدا را با یک آمپلی فایر بزرگ بهبود ببخشید، این امکان وجود نخواهد داشت. در نتیجه باید بلندگوی اکتیوی را انتخاب کنید که صدای مورد نظرتان را بدون احتیاج به تجهیزات جدید پخش کنند. در حقیقت عدم امکان آپدیت سیستم یکی از اصلی ترین تفاوت های اسپیکر های اکتیو و پسیو است که افراد را به خرید باندهای پسیو ترغیب می‌کند. اگر تقویت کننده بلندگو خراب شد، باید با یک متخصص مشورت کنید. از آنجایی که آمپلی فایر داخل بلندگوها است، باید کل سیستم را متوقف کنید تا قطعه مورد نظر تعمیر شود.

5. حمل و نقل:

اکثر این بلندگوها دارای برق و باتری قابل حمل هستند، از این‌رو در اتوبوس‌ها و اماکن عمومی استفاده می‌شوند. از طرف دیگر بلندگوهای اکتیو دارای تقویت کننده‌های داخلی هستند، بنابراین وزن آنها می‌تواند حمل را کمی سخت‌تر کند. به خصوص کسانی که در تورهای خود از آن استفاده می‌کنند، ممکن است زود خسته شوند. البته شما می‌توانید برای تور یا مراسم‌های عزاداری اکو همراه داشته باشید. این نوعی بلندگو است که به صورت شارژی کار می‌کند و برای مکان‌های مختلف قابل حمل است. قیمت اکو همراه با توجه به مدل آن متفاوت است، شما می‌توانید انواع اکو همراه را در سایت avazac.com با یکدیگر مقایسه کنید و دست به خرید بزنید.

 

راهنمای خرید باند

 

ویژگی های باند پسیو

 

1. نداشتن آمپلی فایر و میکسر:

باند پسیو تقویت کننده داخلی ندارد، بنابراین برای تغذیه بلندگوها به یک آمپلی فایر خارجی نیاز است. این اسپیکرها به یک میکسر جداگانه نیز نیاز دارند و برای اینکه بتوانند صدا را از آمپلی فایر به بلندگو منتقل کنند باید فکر کابل نیز باشید. این نوع سیستم دارای اجزای بیشتری است، بنابراین راه‌اندازی آن دشوارتر است.

2. کیفیت صدا:

 یکی دیگر از تفاوت های بلندگوهای اکتیو و پسیو، کیفیت صدای خروجی است. اجزای یک بلندگوی پسیو را باید به شکل جداگانه تنظیم کرد، بنابراین بهبود کیفیت صدا به خود فرد بستگی دارد. شما می‌توانید بهترین عناصر خارجی را ترکیب کنید تا بهترین صدا را دریافت کنید. اما این کار به همین راحتی نیست. زیرا در اسپیکرهای اکتیو، سازندگان متخصص بهترین قطعات را در محفظه باند جای می‌دهند. اما در اینجا باید دانش و مهارت کافی داشته باشید تا بتوانید تجهیزات مختلف را طوری ترکیب کنید که صدایی با کیفیت بالا به دست آورید. بنابراین توصیه می‌شود از افراد متخصص راهنمایی بگیرید.

3. انعطاف پذیری بالا:

با استفاده از بلندگوهای پسیو، کنترل زیادی روی سیستم صوتی خود دارید که به شما امکان می‌دهد تا یک سیستم کاملا قابل تنظیم بسازید. شما می‌توانید هر بخشی از دستگاه را که می‌خواهید انتخاب کنید، سیستم خود را بهبود دهید و هر قسمتی را که می‌خواهید با تجهیزات جدیدتر جایگزین کنید.

به عنوان مثال، یک آمپلی فایر 4 کانال ممکن است تنها 2 بلندگو داشته باشد. شما به راحتی می‌توانید بلندگوهای بیشتری را در هر زمان اضافه کنید. یعنی مجبور نیستید کل سیستم را برای ارتقا یا تعمیر قطعات جابه‌جا کنید. اگر تقویت‌کننده خراب شد، فقط باید آن را تعویض کنید و معمولا نگهداری و تعمیر آن بسیار آسان است.

4. تطبیق اجزا:

از آنجایی که بلندگوهای پسیو یک سیستم کامل و واحد به حساب نمی‌آیند، باید مطمئن شوید که بلندگوها و تقویت کننده‌های جداگانه‌ای که خریداری می‌کنید با امپدانس و قدرت یکدیگر سازگار هستند. اگر این کار را به شکل اصولی انجام ندهید، صدا بی‌کیفیت می‌شود. اگر می‌خواهید از اسپیکر برای یک رویداد زنده استفاده کنید، به یک ساب ووفر نیاز دارید.

5. حمل و نقل:

بلندگوهای پسیو سبک هستند، زیرا تقویت کننده داخلی در آنها وجود ندارد. این به این معنی است که نصب و جابجایی آنها آسان‌تر است، بنابراین این تفاوت باعث می‌شود که از باندهای پسیو بیشتر در هنگام مسافرت و در مکان‌هایی مانند تور استفاده شود.

 

باند پسیو

باند اکتیو بخریم یا باند پسیو؟

همانطور که عنوان کردیم، باندهای پسیو چندین مزیت دارند که باعث می‌شوند آنها راحت‌تر قطعات را در خود جای بدهند. کنترل شما روی صدا بالا است، سیستم به راحتی آپدیت می‌شود و می‌توان قطعات را تغییر داد. از طرف دیگر اسپیکرهای اکتیو دارای مزایای زیادی هستند. آمپلی‌فایرها و بلندگوها طوری طراحی شده‌اند که دقیقا با هم کار کنند و در نتیجه صدایی واضح‌تر و شفاف‌تر ایجاد می‌شود.

این موارد از مهمترین تفاوت های باندهای اکتیو و پسیو هستند، در نهایت شما باید با توجه به ویژگی‌های مورد نیاز خود، یک مدل را تهیه کنید. اگر به دنبال کنترل بیشتر بر صدا هستید، پس باند پسیو انتخاب مناسب‌تری است. جهت داشتن صدایی استاندارد و اصولی، باند اکتیو گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شود. به طور کلی، برای فضاهایی مثل کافه، رستوران و مسجد، باند اکتیو بهتر است. اما برای اجراهای زنده توصیه می‌شود که از باند پسیو استفاده کنید. مثلا اگر می‌خواهید به سیستم خود قطعات جدیدی اضافه کنید، یک مدل پسیو بسیار کاربردی است.

 

خرید انواع باند و بلندگو

با توجه به نکات گفته شده، در نهایت شما باید باند مورد نیازتان را تهیه کنید. بنابراین اگر تخصص کافی برای این کار را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان آوازک در ارتباط باشید. تیم آوازک با تجربه بالا و تخصص کافی، بهترین مدل را به شما معرفی می‌کنند. همچنین می‌توانید انواع باند، میکروفن، آمپلی فایر و هر آنچه که برای سیستم صوتی خود به آن احتیاج دارید را از این فروشگاه تهیه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره‌های رایگان، با شماره 02191016050 تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.