سبدگردان هدف

جزئیات ماجرای آرمان و غزاله/ سکوت آرمان باعث اعدام او شد!

جزئیات ماجرای آرمان و غزاله/ سکوت آرمان باعث اعدام او شد

در این گزارش به جزئیات ماجرای آرمان و غزاله و اعدام متهم در تاریخ 3 آذر 1400 پرداخیتم.

0

آرمان عبدالعالی و غزاله شکور دو عاشقی بودند که اولین بار در کشور ترکیه باهم آشنا شدند و این رابطه در ایران هم ادامه پیدا کرد. در نهایت اسفند سال 1392 بود که آرمان در یک جر و بحث با غزاله و در یک خشم لحظه ای باعث قتل این دختر جوان می شود. او بعد از قتل جسد را به کمک چمدان در سطل زباله رها می کند. حکم اعدام آرمان عبدالعالی پس از 8 سال و پس از تعویق های پی در پی سرانجام در سحرگاه روز چهارشنبه 3 آذر 1400 در زندان رجایی شهر اجرا شد.

جزئیات ماجرای آرمان و غزاله

حکم قصاص آرمان عبدالعالی در پی تقاضا و عدم گذشت خانواده غزاله شکور و علی‌رغم تلاش‌های صورت‌گرفته از سوی دستگاه قضائی، شورای حل اختلاف و فعالین فرهنگی و اجتماعی کشور طی سالهای اخیر به‌منظور جلب رضایت اولیای دم که تا آخرین لحظات هم ادامه داشت، سحرگاه 3 آذر 1400 در زندان رجایی‌شهر اجرا شد.

با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته از سوی چهره‌های مختلف، اما خانواده شکور در طی سالیان گذشته همواره بر اجرای حق قانونی خود تأکید داشتند.

در هفته گذشته نیز تلاش‌های مجدد دادستانی تهران، کمیته صلح و سازش و برخی از مقامات قضائی دیگر برای متقاعد کردن خانواده شکور به منظور گذشت از اجرای حکم قصاص قاتل فرزندشان، مجدداً شدت گرفته بود تا اینکه بر اساس قانون هر دو خانواده برای اجرای حکم به زندان رجایی‌شهر دعوت شدند.

این تلاش‌ها تا جایی ادامه داشت که قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی از ساعت 4 صبح روز چهارشنبه 3 آذر ماه سال 1400 به همراه تیمی از قضات اجرای احکام و کمیته صلح و سازش که سابقه طولانی در رضایت‌گیری برای پرونده‌های مختلف قتل دارند، وارد سالن جلسات زندان رجایی‌شهر شدند.

در ابتدای حضور قاضی شهریاری در این اتاق، وی و دیگر اعضای کمیته صلح و سازش تمام تلاش خود را برای کسب رضایت خانواده شکور انجام دادند که این تلاش‌ها باز هم به نتیجه‌ای نرسید و اولیای دم بر اجرای حق قانونی و شرعی خود اصرار داشتند.

در جلسه فوق، علاوه بر تلاش افراد با سابقه در گرفتن رضایت برای پرونده‌های قصاص به خانواده عبدالعالی نیز فرصت داده شد تا برای گرفتن رضایت با خانواده شکور دیدار داشته باشند.

در انتهای جلسه قاضی شهریاری یک بار دیگر از خانواده شکور درخواست کرد در فضایی آرام و به دور از حضور افراد برای سرنوشت پرونده قتل دخترشان تصمیم‌گیری کنند.

پیش از اعزام آرمان عبدالعالی به سالن اجرای حکم، خدام حرم مطهر امام رضا(ع) نیز با همراه داشتن پرچم متبرک گنبد حضرت امام رضا(ع)، ملاقاتی با خانواده شکور داشتند اما تلاش‌های آنها نیز برای گرفتن رضایت بی‌نتیجه ماند و آرمان عبدالعالی علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته در طول هشت سال گذشته به سمت سالن اجرای حکم رفت و حکم قصاص در مورد او به اجرا درآمد.

ماجرای آشنایی آرمان و غزاله

آرمان و غزاله هر دو در یک سفر خانوادگی به آنتالیای ترکیه در سال 1390 باهم در زمین بسکتبال آشنا شدند و این ارتباط و دوستی بعد از بازگشت هم ادامه پیدا می کند

عکس و بیوگرافی غزاله شکور

بیوگرافی غزاله شکور و علت قتل با عکس و ناگفته ها

 

گم شدن غزاله

ساعت 10 شب 12 اسفند 1392 پدر و مادر غزاله هراسان و نگران با مراجعه به کلانتری 103 گاندی خبر ناپدید شدن دخترشان را به پلیس می دهند

پدر غزاله به پلیس اعلام می کند غزاله از ساعت 3 ظهر برای مراجعه به پزشک پوست در خیابان ظفر از خانه خارج شده و تابحال برنگشته و تلفن همراهش هم خاموش است. پلیس بعد از بررسی ها متوجه می شود غزاله بعد از ترک مطب به دیدار آرمان رفته است.

14 اسفند، احضار آرمان

دو روز بعد از گم شدن غزاله ، روز 14 اسفند آرمان توسط پلیس آگاهی احضار شده و مدعی می شود: دو روز پیش غزاله با من تماس گرفته اما به خانه ما نیامده است

و من هم در طول روز در اتاق برادر کوچکم بخاطر مصرف داروی ضد آلرژی فصلی خواب بودم

عکس و بیوگرافی آرمان عبدالعالی

بیوگرافی آرمان عبدالعالی و علت قتل غزاله با ناگفته ها و عکس

 

اولین اعتراف آرمان به قتل

در ادامه بعد از تکنیک ها و ادله پلیسی ، آرمان به حرف می آید و می گوید:

بعد از تماس غزاله منتظر شدم مادرم از خانه بیرون برود سپس غزاله به خانمان آمد ، بعد از گفتگو او را بدرقه کردم و در را بستم اما ناگهان صدای جیغش را شنیدم

غزاله به خاطر خیس بودن پله ها، سر خورده و صورتش خونریزی داشت ، او را به داخل آوردم اما مرده و نفس نمی کشید. به دورش کیسه زباله کشیدم و با چمدان چرخدار به میدان مینا بردم و به سطل زباله انداختم سپس برگشته و خون موجود در راه پله ها را پاک کردم.

 

 

با میله بارفیکس کشتم

آرمان در بازجویی بعدی با اعتراف صریح به قتل «غزاله» جزئیات بیشتری ارائه می کند :

وقتی غزاله به منزلمان آمد باهم بحث کردیم، غزاله راجع به گذشته حرف می زد و دلش برای گذشته ها تنگ شده بود و من نمیخواستم به گذشته برگردم.

اجازه ندادم حرف بزند، او مرا هل داد و من هم او را هل دادم که سرش به میله تخت خورد، من هم سرش را دو دستی گرفتم و چند بار به میله تخت کوبیدم.

سپس میله بارفیکس را برداشتم و با آن نیز پنج ضربه به سرش زدم ، بعد او را در چمدان چرخدار گذاشتم و به سطل زباله انداختم.

عکس آرمان در دادگاه

 

آرمان دوباره منکر قتل شد!

آرمان 10 ماه بعد در جلسه  14 دی 1393 دادگاه منکر هر گونه قتل شد و مجددا فوت غزاله را عجله وی برای رفتن و سقوط از پله ها اعلام کرد.

با این حال شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران ، آرمان را مقصر قتل غزاله دانست و او را به قصاص محکوم کرد.

بعد از تایید حکم قصاص توسط دیوان عالی ، حکم به اجرای احکام فرستاده شد اما شهریور 1395 ریاست قوه قضائیه برای بررسی بیشتر جلوی اعدام را گرفت.

 

آخرین اخبار پرونده غزاله شکور و آرمان عبدالعالی چی شد

 

پای چوبه اعدام و فرصت دوباره

در 8 اسفند 1397 جلسه صلح و سازش با حضور خادمان آستان قدس رضوی برگزار شد و اولیای دم گذشت خود را منوط به معرفی محل اختفای جسد اعلام کردند.

بعد از فرصت داده شده بار دیگر به دلیل عدم کشف جسد غزاله ، روز 11 دی 1398 تاریخ اجرای حکم قصاص آرمان تعیین شد.آن روز آرمان در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفت تا اینکه در آخرین لحظه پدر و مادر غزاله دوباره به آرمان یک ماه فرصت دادند محل جسد فرزندشان را اعلام کند.

عکس پدر و مادر آرمان عبدالعالی

عکس پدر و مادر آرمان عبدالعالی قاتل غزاله

 

اسناد جدید وکلای آرمان

در فرصت 11 دی تا 11 بهمن 98 وکلای آرمان اسناد جدیدی را به دادگاه ارائه دادند و دو قاضی که رای به قصاص داده بودند تصمیم گرفتند بار دیگر او محاکمه شود.

وکلای آرمان مدعی بودند بعد از تاریخ قتل ، برای غزاله در دانشگاه محصل تحصیل برگه مرخصی صادر شده و دفترچه بیمه اش هم تمدید شده است.

با استعلام صورت گرفته مشخص شد هم درخواست مرخصی و هم تمدید دفترچه بیمه توسط خانواده غزاله صورت گرفته است نه خود غزاله.

تایید قصاص برای بار دوم

بعد از آن آرمان برای بار دوم اینبار توسط قضات دادگاه کیفری 1 استان تهران ، برای قتل غزاله مجرم تشخیص داده و به قصاص محکوم شد. بعد از فرجام خواهی دوباره پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع شد و 10 اسفند 1399 حکم اعدام وی تایید شد.

عکس پدر و مادر غزاله شکور

عکس پدر و مادر غزاله شکور کشته شده توسط آرمان عبدالعالی

 

غزاله احتمالا زنده است!

آرمان می گوید این احتمال وجود دارد ساعاتی بعد از آنکاه جسد غزاله را به سطل زباله انداخته، او به هوش آمده و آنجا را ترک کرده است.

جسد کجاست ؟

شاهین صمدپور خبرنگار آزاد که در چند سال اخیر تلاش زیادی برای روشن شدن ابعاد این پرونده داشت می گوید: گفته های آرمان در مورد نحوه قتل واقعیت دارد.

یعنی همان ماجرایی که آرمان در یک خشم لحظه ای باعث قتل غزاله می شود و بعد از آنکه جسد را به داخل سطل زبانه انداخته ، سطل هم بصورت مکانیزه تخلیه شده و کسی هم متوجه نمی شود ، به همین خاطر دیگر امکان یافتن جسد وجود ندارد.

آرمان بعد از 10 سال

آرمان متولد 19 اسفند 1374 در تهران فرزند اول خانواده است که در زندان تحصیلات خود را ادامه داده و حالا دانشجوی فوق لیسانس رشته «مهندسی پزشکی» است. او در این 10 سال تمام روزهای خود را پشت میله های زندان گذرانده است و حالا با آن «آرمان» قاتل فرسنگ ها فاصله دارد.

تلاش هنرمندان برای بخشش

در چند سال اخیر تمام هنرمندان از خانواده مرحوم غزاله خواستند از حق خود در قصاص آرمان گذشت کنند تا جان دیگری گرفته نشود.

11 دی سال 1398 در شب اجرای حکم آقایان مجید مجیدی ، پرویز پرستویی ، سید حسن آقامیری ، رامبد جوان و احسان علیخانی در کنار خانواده شکور بودند. در نهایت تلاش آنها و مهربانی خانواده شکور باعث شد درست چند دقیقه قبل از اعدام حکم به تعویق بیفتد و آرمان فرصت یک ماهه پیدا کند.

مادرش، ناگفته ها از قتل را می خواهد

حالا بعد از گذشت این همه سال مشخص است آرمان قاتل است ، چرا که خون غزاله در خانه آرمان پیدا شده و بازسازی صحنه نیز مو به مو انجام شده است اما مادر غزاله «ناهید شکوهی» حالا می خواهد محل اختفا یا دفن غزاله توسط آرمان اعلام شود یا حد الامکان راز ناگفته این قتل توسط آرمان بازگو شود.

آخرین جلسه صلح و سازش روز 17 مهر 1400 در دادسرای جنایی تهران توسط قاضی شهریاری و با حضور آرمان و دو خانواده شکور و عبدالعالی برگزار شد. در این جلسه مادر آرمان با گریه به پای مادر غزاله افتاد و گفت : آرمان را به مادر ببخش ، خودتان یک مادر هستید و غم نبود فرزند را حس کرده اید و من حاضرم مرا به جای آرمان اعدام کنید. بار‌ها به دست و پای شما افتاده ام که به التماس‌های دل یک مادر که 7 سال با سایه مرگ پسرش جدال می‌ کند، گوش بدهید.

مادر غزاله هم در حالی که اشک هایش را پاک می‌کرد، گفت: 7 سال است که روزگار ما سیاه شده است ، فقط همین یک دختر را داشتم ، برای او امید و آرزو‌های زیادی داشتم ، او را طوری بزرگ کردم که کمبودی نداشته باشد و در رفاه باشد اما یکدفعه آرمان تمام نقشه‌ هایی را که برای آینده غزاله داشتم نابود کرد و ما بدبخت شدیم.

با این وجود من به آرمان فرصت دادم، اما او و خانواده اش پرونده را به سمت و سویی کشاندند که ما مجبور بودیم به جای احقاق حق، ثابت کنیم که دخترمان واقعا از بین رفته است ، همه این‌ ها قلب ما را بیشتر به درد آورد و باعث شد به جایی برسیم که دیگر نمی‌ توانیم به گذشت از قصاص فکر کنیم

روز اعدام

ابتدا قرار بود صبح روز چهارشنبه 21 مهر 1400 حکم آرمان عبدالعالی اجرا شود سپس به صبح روز شنبه 24 مهر 1400 موکول و در نهایت 24 ساعت مانده متوقف شد. اینبار اجرای قطعی حکم به صبح روز چهارشنبه 28 مهر 1400 موکول شده است. عادل فردوسی پور از جمله چهره هایی است که تلاش می کند با رضایت گرفتن خانواده غزاله ، جلوگیری اعدام آرمان را بگیرد.

حکم قصاص آرمان که قرار بود این هفته چهارشنبه اجرا شود برای پنجمین با در 2 ماه اخیر بار دیگر به تاخیر افتاد.

روز گذشته درحالی که پدر و مادر آرمان به همراه پدر و مادر غزاله برای برگزاری جلسه صلح و سازش در دفتر سرپرست دادسرای جنایی قاضی شهریاری حاضر شدند. بار دیگر پدر و مادر غزاله اعلام کردند که حاضر به گذشت از قصاص نیستند و اصرار به اجرای حکم قصاص آرمان دارند.

در این جلسه مادر و پدر آرمان با عذرخواهی رفتار گذشته از اولیای دم تقاضای بخشش کردند و خاضعانه از آن ها خواستند تا عمر دوباره به فرزندشان ببخشند اما تا کنون اولیای دم پرونده تصمیمی برای بخشش از قصاص ندارند.

 

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟
لینک ثبت نام IP خارج از ایران تخفیف کارمزد نام صرافی
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز دارد 10% کوینکس
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز ندارد 15% بیت پین
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز ندارد 15% نوبیتکس
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز ندارد 15% بیت کش
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز ندارد 10% تبادل
چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟
لینک ثبت نام IP خارج از ایران تخفیف کارمزد نام صرافی
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز دارد 10% کوینکس
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز ندارد 15% بیت پین
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز ندارد 15% نوبیتکس
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز ندارد 15% بیت کش
ثبت نام با تخفیف کارمزد نیاز ندارد 10% تبادل
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.